Według informacji operacyjnych Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA), kraje będące czołowymi producentami jabłek w Unii Europejskiej, w 2023 roku zbiorą plony niższe o około 3% w wysokości 11,4 mln t. Jednak produkcja w Rok 2023 powinien nadal kształtować się na poziomie średniej z ostatnich trzech lat. Wśród odmian głównych spodziewany jest wzrost Golden Delicious o prawie 12% (do 2,2 mln ton), Gala – o około 5% (do 1,5 mln ton), a wręcz Zmniejszą się jabłka Red Delicious (-10%) i Idared (-6%).
Tendencje w Europie są obecnie zgodne z sytuacją w innych krajach półkuli północnej, w szczególności w Chinach (przy niezmienionej produkcji 37 mln ton jabłek), podczas gdy USA zgodnie z oczekiwaniami zmniejszą zbiory w granicach 4% ( do 4,5 mln ton), a Indie o 30% (do 1,9 mln ton).
Nadchodzący sezon 2023/24 zdaniem europejskich ekspertów powinien być pozytywny, mimo spadku produkcji, braku pokrywania się z krajami półkuli południowej, prawie wyczerpanych zapasów produktów i odnowienia plantacji. W regionie pozostaną także istotne problemy geopolityczne, kwestie dostępu do rynków zbytu, konieczność monitorowania warunków pogodowych oraz walka ze szkodnikami i chorobami. Jednocześnie dla producentów możliwości wzrostu cen będą determinowane stymulowaniem popytu konsumpcyjnego kosztem określonych cech jakościowych produktów.
Produkcja gruszek w Unii Europejskiej w 2023 roku ma spaść w porównaniu z rokiem ubiegłym do 1,7 mln ton (-13%) . Wynika to głównie z gwałtownego spadku prognozowanej produkcji we Włoszech (-63%) i Francji (-29%). Jeśli chodzi o kraje w innych regionach, Stany Zjednoczone powinny zebrać około 0,5 mln ton gruszek (spadek o 4%), a Chiny z kolei zwiększą swoje zbiory do ponad 17 mln ton (+10%).
Natomiast wg УААЕ - łączna produkcja jabłek na Ukrainie powinna przekroczyć około 1 mln ton, z czego 400 tys. ton będą odbierane przez przedsiębiorstwa branżowe . Obecnie trudno jeszcze przewidzieć jakość nowego plonu, ale wyspecjalizowane firmy będą koncentrować się nie tylko na rynku krajowym, ale także monitorować sytuację w Europie w celu ustalenia potencjalnej ceny eksportowej oraz optymalnej struktury geograficznej sprzedaży zagranicznej, w oparciu o aktualne okoliczności.
oprac e-mk, ppr.pl na podst źródło: УААЕ