OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Prawo.pl: pracując w komisji wyborczej nie stracisz zasiłku

22 września 2023
Prawo.pl: pracując w komisji wyborczej nie stracisz zasiłku

15 października tysiące obywateli podejmą pracę w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, pobierając za ten „dzień roboczy” zryczałtowaną dietę w wysokości od 600 do 800 złotych. Wielu z nim jednak przysługują również różne zasiłki - dla bezrobotnych, chorobowe czy opiekuńcze. Serwis Prawo.pl sprawdził, czy praca w komisji nie spowoduje ich utraty bądź zmniejszenia.

Z prośbą o informację do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie ewentualnego wpływu podjęcia pracy przy organizacji wyborów parlamentarnych na prawo do pobierania różnorodnych zasiłków bądź ich wysokości zwróciła się posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

„Otrzymuję wiadomości, że niektóre jednostki samorządowe odpowiedzialne za wypłatę zasiłków i świadczeń odmawiają ich wypłaty w związku z pobieraniem przez członków diety za pracę w komisji wyborczej” - wyjaśnia parlamentarzystka.

Jak informuje serwis Prawo.pl, zapytanie poselskie dotyczy w szczególności: zwolnienia lekarskiego, urlopu rodzicielskiego, świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla bezrobotnych. Okazuje się, że w większości z tych przypadków stanowisko ministerstwa jest korzystne dla wszystkich zainteresowanych dodatkowym zarobkiem podczas wyborów.

„Wykonywanie zadań członka komisji wyborczej nie może być w żaden sposób utożsamiane z zarobkowaniem. Funkcja ta ma charakter działalności społecznej, obywatelskiej wykonywanej dla dobra społeczności lokalnej, wyborców organów władz jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast dieta nie stanowi wynagrodzenia, a jedynie swoistą formę rekompensaty kosztów” - czytamy na łamach Prawo.pl.

Wyjątek stanowi podejmowanie pracy w komisji wyborczej podczas zwolnienia chorobowego. W tym przypadku, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, niezbędna jest każdorazowa ocena indywidualnego przypadku, uwzględniająca wszystkie okoliczności oraz rodzaj wystawionego zwolnienia (np. czasowe lub „trwale niezdolny do pracy”).

„Generalnie jednak, na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały jego okres” - przypomina w odpowiedzi na interpelację poselską Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj więcej na Prawo.pl


oprac, e-mk,ppr.plna podst. źródło informacji: PAP MediaRoom


POWIĄZANE

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...

W Polsce działa około 900 tysięcy serwisów WWW, co oznacza, że jedynie co trzeci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę