W parlamecie Europejskim procedowana jest ustawa o odtwarzaniu przyrody. To głosowania, które nie powinny zadowolić kogokolwiek i sprawiają, że prawo przestaje obowiązywać w gospodarstwach rolnych
Wczoraj w Strasburgu Copa i Cogeca powiedziały to głośno i wyraźnie: możemy pracować nad odbudową przyrody, ale będzie to trudne z ustawą o odbudowie przyrody zaproponowaną przez Komisję. Posłowie zgromadzeni na sesji plenarnej w Strasburgu po spornym głosowaniu opowiedzieli się za zjednoczeniem ze stanowiskiem Rady i odrzucili, niewielką większością 12 głosów, całość propozycji. Pomimo poprawy po stronie rolniczej całego projektu, ustawa ta jest zasadniczo źle przygotowana, brakuje jej budżetu i woli, a jej poszczególne zapisy pozostają niewykonalne dla rolników i właścicieli lasów.
Głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim było kluczowym etapem procesu nowelizacji
tego prawa. Po trzech nieudanych próbach w komisjach, posłowie w końcu postanowili się przyłączyć do ogólnego podejścia Rady. Głos taki jest na tyle rzadki, że warto go odnotować, a to już pokazuje zakres i sposób podejścia Komisji Europejskiej który jest dzielący, karzący i ideologiczny. Dzisiejszy tekst powinien być lub mógł być kompromisem.
Głosowanie rozpoczyna nową sekwencję prac nad tym tekstem, obejmującą rozmowy trójstronne, z których niewiele można się spodziewać, ponieważ nie rozwiąże to podstawowych problemów związanych z tym wnioskiem, zaczynając od braku jasnego finansowania i wykonalności.
W sumie jest mała szansa, że cele określone przez Komisję zostaną osiągnięte zgodnie z oczekiwaniami. Nie będzie zwycięzców z tą inicjatywą, ale wielu przegranych na naszych obszarach wiejskich, zaczynając od najmniejszych i najbardziej kruchych struktury gospodarcze. Dlatego wszystkie organizacje członkowskie Copa i Cogeca będą zachowywać czujność w związku z negocjacjami w ramach rozmów trójstronnych w nadchodzących miesiącach, aby upewniać się, że przestrzegana będzie zasada pomocowa.
***
Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie.
oprac, e-mk, ppr.pl