Emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej od 1990 r. spadły o ponad 20%, jednak od 2010 r. utrzymują się w stagnacji. Pomimo ciągłego wzrostu produkcji rolnej ślad klimatyczny na jednostkę produkcji poprawia się. Niemniej jednak, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne UE do roku 2030 konieczna będzie dalsza redukcja emisji.
WPR pomogła zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Łagodzenie skutków osiąga się dzięki utrzymaniu TUZ oraz ekstensywnego wypasu zwierząt na pastwiskach. Dalsze zwiększenie składowania dwutlenku węgla w glebach może odbywać się poprzez wspieranie bioróżnorodności upraw i systemów rolniczych, wsparcie inwestycyjne na adaptację do nowych warunków klimatycznych, ograniczanie erozji gleby i poprawę odporności na powodzie. Konieczne jest jednak ukierunkowanie wsparcia w ramach WPR.
Główne wnioski zawarte w ocenie:
W ocenie podkreślono również rolę badań przesiewowych pod kątem „niedostosowania”, które mogą pozwolić na uniknięcie wydatków publicznych na infrastrukturę lub sektory, które mogą zwiększać wrażliwość w perspektywie średnio- i długoterminowej. W ocenie stwierdzono, że środki WPR są spójne pod względem działań na rzecz klimatu, ale niektóre elementy szeroko zakrojonej koncepcji WPR (np. zwolnienie beneficjentów systemu drobnych rolników z zazieleniania, dobrowolne wsparcie związane z produkcją) nie są w pełni spójne z celami klimatycznymi.
polsus.pl