biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Nowy Budżet UE przewiduje Fundusz Konkurencyjności na 400 mld euro

21 lipca 2025
Nowy Budżet UE przewiduje Fundusz Konkurencyjności na 400 mld euro

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie

W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.

 

My jako Parlament Europejski, ale przede wszystkim jako polska prezydencja postawiliśmy bardzo wysoko temat bezpieczeństwa. Ta polityczna agenda musi się teraz przeobrazić w konkretne narzędzia finansowe, czyli wieloletnie ramy finansowe, uwzględniające potrzeby kontynuacji projektów dotyczących przemysłu obronnego, uzbrajania, ale również infrastruktury czy środków na infrastrukturę podwójnego zastosowania – mówi agencji Newseria Michał Szczerba, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej. – Mamy w tym zakresie swoje propozycje. Po pierwsze, nowy fundusz, Fundusz Konkurencyjności, który miałby w sobie priorytet, nowy komponent, jakim są projekty obronne i projekty związane z kosmosem.

Jak wynika z przedstawionej 16 lipca propozycji KE, nowy fundusz zakłada wsparcie inwestycji w technologie strategiczne dla całego jednolitego rynku, zgodnie z zaleceniami zawartymi w sprawozdaniach Letty i Draghiego. Ma to uprościć i przyspieszyć finansowanie UE oraz pobudzić inwestycje prywatne i publiczne. KE podkreśla, że fundusz zmaksymalizuje wpływ każdego wydanego euro poprzez wykorzystanie środków prywatnych. Zapewnia także, że zwiększy gotowość i strategiczną autonomię UE w kluczowych sektorach i technologiach poprzez rozwój zdolności przemysłowych i finansowanie najnowocześniejszych technologii. 

Fundusz Konkurencyjności ma mieć docelowo cztery priorytety. To są oczywiście technologie związane z obronnością, związane z kosmosem. Po drugie, technologie biotechnologiczne, również w tym komponencie będą projekty związane ze zdrowiem. Trzeci komponent to projekty cyfrowe – wymienia Michał Szczerba.

Czwartym priorytetowym obszarem ma być zielona transformacja i dekarbonizacja.

–  Mamy więc całe portfolio, które de facto było naszym celem w ramach prezydencji. Widzimy, że płynnie te tematy przechodzą w prezydencję duńską, ale również, co najważniejsze, będą w wieloletnich ramach finansowych, będą zapewniały to, że nasze projekty, nasze pomysły, nasze myślenie o kwestii bezpieczeństwa będzie kontynuowane przez kolejne lata programowania – wskazuje europoseł.

W komunikacie Komisji podano, że w ramach segmentu obronności i przestrzeni kosmicznej EFK przeznaczono 131 mld euro na wsparcie inwestycji w te obszary, czyli pięciokrotnie więcej niż w poprzednich WRF. Z kolei instrument „Łącząc Europę” w komponencie Mobilność Wojskowa będzie miał do dyspozycji  dziesięciokrotnie więcej środków i będzie wspierał inwestycje m.in. w infrastrukturę podwójnego zastosowania, a także w bezpieczeństwo energetyczne. Nowy budżet przewiduje również zwiększenie środków finansowych na zarządzanie migracją, wzmocnienie granic zewnętrznych UE i zwiększenie bezpieczeństwa wewnętrznego.

oprac, e-re na podst źródło: Newseria


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę