Indeks cen żywności FAO obniżył się w czerwcu do 173,0 pkt. wobec 173,5 pkt. w maju (-0,3% m/m). Na nieznaczny spadek indeksu złożyły się niższe ceny produktów mlecznych (-11,9% m/m) i oleju roślinnego (-1,6% m/m) oraz wyższe ceny zbóż (+6,7% m/m), cukru (+4,2% m/m) i mięsa (+1,5% m/m). W ujęciu rocznym ceny zwiększyły się o 0,2%, co jest ich pierwszym wzrostem od maja 2018 r.
W strukturze danych na uwagę zasługuje silny wzrost cen zbóż wynikający w znacznym stopniu z istotnego pogorszenia perspektyw produkcji kukurydzy w USA ze względu na jej mniejsze zasiewy, które utrudniła niesprzyjająca pogoda. W danych warto odnotować także kontynuację wzrostu cen mięsa. Jest on w głównej mierze efektem pogłębiającego się deficytu mięsa w Azji Południowo-Wschodniej ze względu na rozprzestrzeniający się tam ASF (por. AGROmapa z 19.06.2019). Z kolei odnotowany w czerwcu znaczący spadek cen produktów mlecznych stanowi korektę po silnych wzrostach cen obserwowanych w poprzednich miesiącach, związanych z pogorszeniem perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii.
Uważamy, że czerwcowy spadek cen żywności miał przejściowy charakter. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą utrzymywać się w łagodnym trendzie wzrostowym wspierane przez rosnące ceny mięsa, zbóż oraz cukru. Przeciwny efekt będą miały naszym zdaniem niższe ceny produktów mlecznych oraz oleju roślinnego.
Credit Agricole Bank Polska S.A.
1024 hPa
4 km/h
1024 hPa
4 km/h
Wybór Prezydenta RP 2025. Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski