aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NAWET W DANII POGŁOWIE TRZODY CHLEWNEJ SPADA

22 listopada 2022
NAWET W DANII POGŁOWIE TRZODY CHLEWNEJ SPADA

1 lipca 2022 r. w Danii hodowano łącznie 12,18 mln świń; było to o 7,5% mniej zwierząt niż rok wcześniej. Hodowcy trzody chlewnej masowo zmniejszają swoje pogłowie nie tylko w tym kraju, ale także w Danii. Wysokie koszty produkcji i słaba rentowność od połowy 2021 roku stanowią problem dla duńskich hodowców trzody chlewnej. Stado trzody chlewnej spadło o prawie 10% do najniższego poziomu od ponad 20 lat, donosi Agra Europe (Age).

 Stado trzody chlewnej spadło o 10%

Według Narodowego Urzędu Statystycznego, według badania reprezentacyjnego przeprowadzonego 1 października 2022 r., w Danii trzymano tylko 11,90 mln świń; było to 1,31 mln zwierząt, czyli o 9,9% mniej niż rok wcześniej. Już podczas letniej inwentaryzacji stwierdzono spadek liczebności zwierząt o 7,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Od października 2021 r. kwartalne badania odnotowują stały spadek liczby z roku na rok. Teraz duńskie stado trzody chlewnej spadło do najniższego poziomu od ponad 20 lat w jednym tylko październiku.

 Najsilniejszy minus u tuczników

Według ostatniego badania reprezentacyjnego we wszystkich kategoriach odnotowano mniejszą liczbę zwierząt. Względny spadek był najsilniejszy w tucznikach i wyniósł 11,5% do 2,77 mln sztuk. W porównaniu z październikiem 2021 r. liczba trzody w przedziale wagowym od 20 kg do 50 kg spadła o 10,6% do 5,49 mln, a liczba prosiąt o 7,9% do 2,47 mln.

Według statystyk z Kopenhagi, duńscy producenci również znacznie zmniejszyli swoje stada loch. Całkowita liczba samic lęgowych spadła o 89 000 lub 7,1% rok do roku do prawie 1,16 miliona. Liczba ciężarnych zwierząt spadła o 9,2% do 710 000; w przypadku loch nieciężarnych spadek był znacznie niższy i wyniósł 3,7% do 447 000.

 Ograniczenie spadku pogłowia trzody chlewnej

Według organizacji patronackiej duńskiego przemysłu rolno-spożywczego (L&F) wysokie koszty produkcji i niska rentowność produkcji trzody chlewnej były głównymi przyczynami spadku pogłowia świń od lata 2021 r. Tymczasem rozwój ten oznacza również, że liczba ubojów spada coraz bardziej. Według wstępnych danych L&F wielkość uboju w I półroczu 2022 r. spadła zaledwie o 0,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, od stycznia do początku listopada wyniosła 2,9%. W porównaniu z Niemcami, gdzie w pierwszych trzech kwartałach ubito o 9,0% mniej świń niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, spadek w Danii jest wciąż niewielki.

 

 

źrodło: shwinet


POWIĄZANE

Pierwsze oświadczenie Ursuli von der Leyen do nowego Parlamentu Europejskiego - ...

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w ...

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych pod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę