Ministerstwo Rolnictwa opublikowało rekomendacje dotyczące strategii handlowej dla producentów zbóż, roślin oleistych i strączkowych, którzy zamierzają sprzedawać istniejące produkty rolne, a także informowania o aktualnej sytuacji na rynku zbóż, roślin oleistych i fasoli.
"Dane te będą publikowane regularnie, co pozwoli producentom rolnym budować strategię handlową: podejmować decyzje zarządcze w zakresie konieczności magazynowania towarów po korzystniejszych cenach, lub jak najszybciej je wdrożyć w celu obniżenia kosztów magazynowania" - zaznaczył resort rolnictwa Kazachstanu.
Tabele przedstawiają średnie ważone ceny z VAT na terenie Kazachstanu na elewatorze lub na wagonie, na który zawierane są umowy. Ceny mogą się różnić w zależności od regionu, wskaźników jakości i warunków dostawy.
Rekomendacja składa się z trzech działań: zatrzymaj towar (STOP), czyli powinna być możliwa sprzedaż po wyższej cenie; do zrealizowania w miarę potrzeb (ASSURED), czyli wystąpienie kosztów operacyjnych, lub spodziewany wzrost cen słabo pokryje koszty magazynowania; i WYPRZEDAŻ - to znaczy, że nie oczekuje się, że wzrost cen spowoduje przechowywanie towarów niekorzystne ekonomicznie.
Możliwe maksimum to górna granica cen, jaką ceny mogą osiągnąć w bieżącym sezonie handlowym. Mogą się one zmieniać w zależności od sytuacji.
Możliwe minimum to dolna granica cen, jaką uprawa jest w stanie osiągnąć w bieżącym sezonie.
Takie działania kazachskiego ministerstwa rolnictwa, mogą też być dobrym przykładem dla polskiego resortu rolnictwa, który mógłby dzielić się regularnie swoimi informacjami o kształtowaniu się cen na poszczegónych rynkach, o ile oczywiście takie dane są w jego posiadaniu.
oprac, e-red ppr.pl