Łagodna zima sprawia, że w Parku Narodowym „Ujście Warty” (woj. lubuskie) zimową porą przebywa wiele ptaków. Przed weekendem przyrodnicy naliczyli tam ponad 54 tys. gęsi. Podobna sytuacja była przed rokiem – poinformował PAP Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.
„Można przypuszczać, że ta tendencja utrzyma się na dłużej. W przeszłości, kiedy zimowe temperatury były niższe, gęsi o tej porze roku było znacznie mniej. Po jesiennej koncentracji w poszukiwaniu pożywienia i łagodniejszych warunków odlatywały u progu zimy na zachód i południe Europy. Teraz podobne warunki panują u nas i część ptaków zostaje na dłużej” – powiedział PAP Wołowik.
Innym z symptomów mogących świadczyć o ocieplaniu się klimatu jest termin migracji łabędzi krzykliwych. To ptaki uznawane za zwiastuny zimy. W tym sezonie ich koncentracja dopiero się rozpoczęła. Ostatnie liczenie wykazało, że w parku jest około 1,6 tys. tych ptaków. „Łabędzie krzykliwe, w odróżnieniu od niemych, które dominują nad naszymi wodami, są dość hałaśliwe, a ich głosy są dość podobne do wydawanych przez żurawie, których jest teraz bardzo mało” – dodał Wołowik.
Na obszarze parku zaczął rosnąć poziom wody, który w ostatnich miesiącach był bardzo niski. Tym samym, park z dnia na dzień coraz bardziej zaczyna przypominać duże jezioro. „Postomia wylewa swoje wody na okoliczne łąki i pastwiska, przyciągając tym samym gęsi, których liczba w parku ponownie się zwiększyła. Na wodzie zaczyna przybywać zimujących kaczek, w tym również gości z północy – gągołów, nurogęsi, bielaczków” – powiedział Wołowik.
Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Jego krajobraz to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk.
Na tym obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.
Ujściowy odcinek Warty, wraz ze swoimi kanałami, rzeką Postomią i rozległymi polderami, to jedno z najważniejszych miejsc jesiennych i wiosennych koncentracji wędrownych ptaków wodnych i błotnych. Prym wśród nich wiodą gęsi, które pokonują najdłuższe dystanse podczas swoich podniebnych podróży.
Marcin Rynkiewicz (PAP)