W Parku Narodowym "Ujście Warty" w Lubuskiem trwa jesienna koncentracja żurawi. W czwartek, podczas liczenia tych ptaków, przyrodnicy stwierdzili obecność ponad 13,6 tys. osobników tego gatunku. Przybywa także gęsi, który naliczono prawie 25 tys.
"W porównaniu do poprzedniego liczenia liczebność żurawi wzrosła, prawdopodobnie zbliżamy się do szczytu, także liczebność gęsi wzrosła. Koniec września i październik to ten okres, który kojarzy nam się z jesienną. W tym okresie przez Polskę przelatują żurawie i gęsi w dużych liczebnościach, zatrzymując się na noclegowiskach i żerowiskach w dolinach dużych rzek, w tym też i w naszym Parku Narodowym" – powiedział PAP Michał Wołowik z PN "Ujście Warty".
Jak dodał, trwają także migracje wielu innych gatunków związane ze zmianą pory roku. Nad Parkiem zauważalny jest intensywny przelot myszołowów, myszołowów włochatych i ptaków wróblowych. Natomiast na błotnistych brzegach rozsianych po parku akwenów, odsłoniętych przez niski poziom wody, żerują kszyki, czajki i ostatnie bataliony.
"Mimo iż jesień zbliża nas nieuchronnie do zimy, to ornitologiczne jest równie ciekawym okresem, co wiosna" – zaznaczył Wołowik.
Europejskie żurawie spędzają zimę na Półwyspie Iberyjskim, a gdy ta pora roku jest łagodniejsza - także w innych miejscach zachodniej Europy. Z Polski z reguły odlatują na przełomie listopada i grudnia, a wracają w końcu lutego. Łagodne zimy sprawiają jednak, że część ptaków przy sprzyjających warunkach spędza je w naszym kraju.
Park Narodowy "Ujście Warty" jest jedną z najważniejszych w naszym kraju ostoi żurawi i gęsi podczas ich jesiennych i wiosennych migracji.
Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Gnieździ się w środkowej i wschodniej Europie oraz północnej Azji.
Marcin Rynkiewicz (PAP)