Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kraków/ Kosiniak-Kamysz: mam nadzieję, że to ostatnia zmiana czasu na zimowy

30 października 2017
Kraków/ Kosiniak-Kamysz: mam nadzieję, że to ostatnia zmiana czasu na zimowy

Mam nadzieję, że to ostatnia zmiana czasu na zimowy - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Krakowie prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zasada zmiany czasu z zimowego na letni obowiązuje w Polsce od 40 lat. Projekt PSL, dotyczący likwidacji tej zasady, poparła ostatnio Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Według założeń PSL letni czas miałby obowiązywać przez cały rok, począwszy od pierwszego października 2018 roku.

"Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, po dniu Wszystkich Świętych, będzie drugie czytanie naszej ustawy, a to pokazuje, że jedność w polskim parlamencie jest jednak możliwa – utrzymajmy ją i w trakcie głosowania" - mówił prezes PSL.

Podkreślił także, że Opinia Biura Analiz Sejmowych wyraźnie mówi o tym, że ustawa PSL-u jest zgodna z prawem europejskim i zgodna z konstytucją - państwa członkowskie UE mają prawo decydować, czy chcą zmieniać czas. Jeżeli państwo członkowskie zmienia czas, musi tego dokonać w tym samym dniu, co inne kraje.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił także o negatywnych aspektach związanych ze złym funkcjonowaniem organizmu, który musi się przestawić na inny czas. "Ludzki mechanizm jest bardzo precyzyjny, każda zmiana powoduje, że musi się do niej dostosować, a to wymaga energii. Zmiana powoduje więcej stanów depresyjnych, incydentów sercowo-naczyniowych i więcej wypadków" - dodał.

Prezes PSL-u dodał, że także względy ekonomiczne nie mają dzisiaj takiego znaczenia jak kiedyś, a zmiana czasu nie przynosi pożądanych efektów ekonomicznych, natomiast tracą firmy, banki, transport kolejowy i lotniczy. Przypomniał, że w takich krajach, jak Japonia czy Chiny, nie dokonuje się zmiany czasu.

Kosiniak-Kamysz dodał, że dla wzmocnienia starań, PSL przeniosło dyskusje na poziom europejski, gdzie odbywają się liczne spotkania. Według rzecznika PSL w Małopolsce Mieszka Motyki "w debacie parlamentarnej w Parlamencie Europejskim propozycja cieszy się wielkim zainteresowaniem i poparciem wśród euro-parlamentarzystów z wielu frakcji politycznych".

Sprawę zmiany czasu reguluje teraz dyrektywa unijna z roku 2001. W Europie zmiany czasu na zimowy i letni obowiązują we wszystkich krajach, z wyjątkiem Islandii, a poza strukturami UE – na Białorusi. Rosja stosuje tę zasadę od roku 2014.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę