art. sponsorowany
Opodatkowanie w formie ryczałtu może być opłacalne dla wielu przedsiębiorców. Ryczałt upraszcza rozliczenia podatkowe, zmniejszając tym samym obciążenia administracyjne. Komu opłaca się być opodatkowanym w formie ryczałtu? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest ryczałt?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to obok skali podatkowej i podatku liniowego inna forma opodatkowania działalności gospodarczej polskich przedsiębiorców. Jeśli wahasz się nad odmienną formą współpracy, na https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-b2b będziesz mógł znaleźć jej alternatywę.
Decydując się na opodatkowanie w formie ryczałtu, musimy mieć świadomość, że opodatkowany zostaje wyłącznie przychód. Oznacza to, że wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci określoną część swojego zarobku i na tym koniec. Z tego względu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest korzystną opcją dla wszystkich podatników generujących niewielkie koszty.
Stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12% 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Ryczałt można opłacać według jednej z powyższych stawek albo kilku — w przypadku prowadzenia różnorodnej działalności.
Kto może przejść na ryczałt?
Ta forma opodatkowania może być atrakcyjna i dostępna dla różnych grup przedsiębiorców, do których należą:
Z opodatkowania w formie ryczałtu mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i również członkowie spółek cywilnych i jawnych, (których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln złotych). Jeśli podatnicy lub spółki wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powinni:
Jakie są zalety ryczałtu?
Przejście na ryczałt wiąże się z licznymi korzyściami dla różnych grup przedsiębiorców. Do najważniejszych zalet opodatkowania w formie ryczałtu należą
Zanim przejście na ryczałt stanie się faktem, warto skonsultować się z księgowym w celu wyboru najlepszej formy opodatkowania. Dobrym rozwiązaniem są narzędzia do wyliczeń stawek ryczałtu jak na przykład https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-stawek-ryczaltu. Dzięki nim możesz samodzielnie sprawdzić, czy ta forma opodatkowania będzie korzystna dla Twojej działalności.
Przejście na ryczałt z korzystną formą opodatkowania opłaci się małym i średnim przedsiębiorstwom, osobom fizycznym, spółkom cywilnym i jawnym. Na małej księgowości i prostocie rozliczeń skorzystają też przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, o znikomych kosztach działalności oraz nieregularnych dochodach.
oprac, e-red, ppr.pl