Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jurgiel: powstaną wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich

14 marca 2017
Jurgiel: powstaną wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich
PAP / Artur Reszko

Przygotowane zostaną wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-2026, zamiast dotychczasowego jednego programu dla całego kraju - zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w poniedziałek w Bydgoszczy.

"Nasz rząd ma Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który obejmuje osiem obszarów. W tych obszarach podejmujemy działania i realizujemy różne cele. Na kolejną perspektywę opracowane zostaną programy wojewódzkie, które będą uwzględniać zróżnicowanie i specyfikę produkcji rolnej" - powiedział minister na konferencji prasowej.

Przygotowaniem programów mają zająć się zespoły, których koordynatorami będą dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego. W ich opracowanie będą zaangażowane zespoły rolne przy wojewodach, instytucje i organizacje działające w sferze rolnej.

"Teraz z programowaniem schodzimy w dół. Każde województwo powinno przedstawić taki program, wykaz konkretnych zadań, które będą realizowane w ramach polityki rolnej, którą prowadzi PiS. Programy zostaną przedstawione do Brukseli, aby po 2020 r. były finansowane te potrzeby, które są najpilniejsze w regionach, na przykład produkcja trzody chlewnej w Kujawsko-Pomorskiem i Wielkopolsce" - mówił minister.

Jurgiel zaznaczył, że w tym roku będzie w województwach prowadzona identyfikacja potrzeb, a w przyszłym roku zostaną ustalone potrzeby w poszczególnych kierunkach produkcji. "Mam nadzieję, że w 2019 r. Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich, już te programy regionalne, zostaną zatwierdzone przez Komisję Europejską" - dodał minister.

Poinformował też, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma przygotowane propozycje dotyczące polityki rolnej Unii Europejskiej na okres 2020-2026: równe warunki konkurencji, poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, stabilizacja rynków rolnych oraz wspieranie małych i średnich gospodarstw. W najbliższym czasie ma je przyjąć rząd.

Jurgiel podał też, że Polska ma dostęp do 74 rynków rolnych na świecie, z czego do 27 - od zeszłego roku. Pokreślił, że w 2016 r. wyeksportowano z Polski żywność za 24 mld euro (najwięcej po 1990 r.), a wartość importu wyniosła 17 mld euro, co oznacza nadwyżkę eksportu nad importem 7 mld euro.

(PAP)


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę