Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Japonia liczy straty drobiu z powodu grypy ptaków

2 lutego 2021
Japonia liczy straty drobiu z powodu grypy ptaków

Japońscy hodowcy drobiu walczą z najgorszą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu. Od jesieni 2020 roku wirus pojawił się w 39 gospodarstwach, co statystycznie oznacza  rekordową liczbę zakażeń w ciągu jednego sezonu. Straty w pogłowiu szacowane są na około 7 mln ptaków. Wirus przedostaje się do mniejszych, jak i bardzo dużych ferm utrzymujących milionowe stada drobiu.

Można domniemywać, że kłopoty azjatyckich hodowców drobiu odczuje handel międzynarodowy produktami drobiarskimi. Japonia zajmuje pierwsze miejsce na liście największych światowych importerów mięsa drobiowego. Kraj ten importuje ponad jeden milion ton mięsa kurcząt rzeźnych w skali roku.  Japończycy są także od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z państw Unii Europejskiej. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych.

Szybkie i szerokie geograficzne rozprzestrzenianie wirusa w Azji sprawia, że nie  przewiduje się, aby w krótkim terminie sytuacja miała ulec poprawie. Nie  ma sygnałów o złagodzeniu wirusa. Sezon migracji dzikich ptaków potrwa do marca - kwietnia. Grypa ptaków jest powszechna w Azji o tej porze ze względu na migrujące ptaki, ale ekspertów niepokoi jego zdolność do ewoluowania, co zwiększa jego śmiertelność u dzikich ptaków i  podnosi ryzyko zakażeń u drobiu w krajach na szlakach przelotów.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę