aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Jak założyć kurzą fermę?

22 sierpnia 2023
Jak założyć kurzą fermę?

Zapotrzebowanie na jajka i mięso drobiowe wciąż jest bardzo duże. Konsumenci coraz częściej sięgają jednak po produkty jakościowe, pochodzące z lokalnych hodowli kur. Jak założyć własną fermę drobiu?

Wybierz swój sektor hodowli drobiu

W fermach drobiu hoduje się różne gatunki ptaków - indyki, kury, gęsi, kaczki, bażanty, a nawet strusie. Na samym początku warto zastanowić się, jakie surowce chcesz uzyskać. Drób jest źródłem zarówno mięsa, jak i jajek.

W niektórych hodowlach stawia się na połączenie kilku sektorów. W gospodarstwach często pojawiają się obiekty do produkcji paszy drobiowej, hodowli kurcząt czy wylęgania jaj. Na początku najlepiej jest postawić na jeden lub dwa sektory, a wraz z doświadczeniem można poszerzyć swoją działalność.

Wybierz typ hodowanych kur

Istnieją dwa główne typy ferm drobiu. W pierwszym z nich produkuje się mięso, a w drugim - jajka. Wybór pomiędzy brojlerami a nioskami powinien zależeć od celu danej hodowli.

Ferma drobiu może opierać się zarówno na jednym, jak i kilku gatunkach ptaków. Niektóre osoby stawiają na bardziej zróżnicowany asortyment, z ciekawymi rasami drobiu. Niektóre gatunki hoduje się trudniej niż inne, o czym powinni pamiętać zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy.

Ustal lokalizację swojej fermy

Przy zakładaniu fermy drobiu trzeba pamiętać też o lokalizacji. Najlepiej zdecydować się na tereny z dala od osiedli ludzkich i miast. W takich miejscach powietrze jest bowiem dość czyste, a obecność hodowli nie jest problematyczna dla okolicznych mieszkańców. Ważne, by hodowla drobiu znajdowała się na tyle blisko ważnych tras komunikacyjnych, by transport jajek lub mięsa przebiegał sprawnie i nie generował dodatkowych kosztów.

Skorzystaj z pomocy finansowej

Osoby planujące założenie fermy drobiu mogą uzyskać wiele dofinansowań. To zarówno środki unijne, jak i kredyty udzielane przez banki. Aby dowiedzieć się, czy w danym przypadku możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy na założenie fermy, należy udać się do najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zakładanie fermy drobiu wiąże się z dużymi kosztami. Największa część pieniędzy zwykle jest przeznaczana na zakup terenu i stworzenie nieruchomości, w których będą hodowane zwierzęta. W nowoczesnych fermach stosuje się też szereg nowoczesnych instalacji, które umożliwiają łatwiejsze dostarczanie pożywienia i wody ptakom.

Udzielone kredyty i dotacje pozwalają nie tylko na przygotowanie infrastruktury w hodowli, lecz także opłacenie pierwszych pensji pracowników. To duże ułatwienie na początku działalności fermy, kiedy to zyski nie przewyższają jeszcze ponoszonych kosztów.

Wyposażenie fermy drobiu

Nie bez znaczenia jest też wyposażenie fermy Hodowla brojlerów lub niosek musi być odpowiednio urządzona, by zwierzęta miały stały dostęp do pożywienia i wody, a także wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego rozwoju. Rodzaj wyposażenia w dużej mierze zależy od tego, czy zakładasz hodowlę przemysłową, czy ekologiczną. Do najważniejszych elementów infrastruktury w takich miejscach warto jednak zaliczyć:

Pozwolenie na hodowlę drobiu

W Polsce bez pozwolenia można hodować od 50 do 80 kur, jeśli hodowla znajduje się na wsi. Na terenach miejskich limity te są zdecydowanie mniejsze. Jeśli chodzi o fermy przemysłowe, konieczne jest zdobycie odpowiedniego pozwolenia. Przedsiębiorstwo musi spełniać restrykcyjne warunki środowiskowe wynikające z prawa unijnego. Konieczne jest też zdobycie pozytywnej opinii Sanepidu.

Dlaczego warto założyć fermę drobiu?

Ferma drobiu jest dobrym sposobem na inwestycję. Zapotrzebowanie na jajka i mięso wciąż jest bardzo duże, a obecnie konsumenci sięgają po lokalne produkty wysokiej jakości. Założenie fermy drobiu jest dobrą decyzją biznesową, pod warunkiem że zostanie odpowiednio przemyślane.

Wszystkie produkty niezbędne do stworzenia sprawnie działającej fermy kur znajdziesz w sklepie Lewmik. Dzięki nim przygotujesz m.in. systemy pojenia i karmienia, bez których nie może funkcjonować współczesna hodowla.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę