O ile w Europie sytuacja zdaje się być opanowana, w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce grypa ptaków w dalszym ciągu się rozprzestrzenia. Niepokojąca jest, nie tyle liczba regionów dotkniętych chorobą, co różnorodność szczepów wirusa.
W ostatnim tygodniu oficjalne zgłoszenia nowych przypadków zakażeń wysoce zjadliwą grypą ptaków przekazywały: Irak, Ghana, Kambodża, Arabia Saudyjska, Tajwan. W Iraku i Arabii Saudyjskiej drób atakuje wirus podtypu H5N8, natomiast w wspomnianych powyżej krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego mamy już do czynienia z wysoce patogennymi podtypami H9N2, H5N2 czy H5N1.
Najnowsze powiadomienia pochodzą z Iraku, potwierdzają one dwa ogniska wirusa H5N8, na dwóch fermach o łącznej obsadzie prawie 100 tys. ptaków.
W ostatnich dniach rząd Arabii Saudyjskiej zakazał przywozu żywych ptaków, jaj wylęgowych i piskląt z Afganistanu, po tym jak afgańskie władze zgłosiły pod koniec stycznia ognisko HPAI podtypu H5 na fermie utrzymującej 54 tys. drobiu.
Obecnie w Europie sytuacja wydaje się być stabilna. Największe obawy mogą mieć producenci drobiu w Anglii, gdzie władze juz drugi miesiąc zgłaszają przypadki śmiertelne u ptaków dzikich z powodu zakażenia wirusem podtypu H5N6. Ostatnie powiadomienia miały miejsce 14 lutego 2018 r.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz