Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Grypa ptaków we Włoszech na fermie drobiu

26 października 2021
Grypa ptaków we Włoszech na fermie drobiu

Włoskie władze potwierdziły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie indyków w północnej części kraju. Gospodarstwo położone jest w Ronco all’Adige w prowincji Verona. Zgłoszenie o zdarzeniu zostało przekazane 21 października do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Od początku września już kilka krajów unijnych zgłaszało przypadki HPAI w gospodarstwach przyzagrodowych i u ptaków dzikich. W ostatnim czasie raporty o zakażeniu HPAI przekazały również: Rosja i Ukraina. Z analiz KIPDiP wynika, że Włochy są tej jesieni pierwszym krajem, na terytorium którego mamy do czynienia z pojawieniem się wirusa na komercyjnej fermie drobiu.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz już od kilku tygodni ostrzega, że wirus grypy ptaków krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących. Służby weterynaryjne wielu państw europejskich wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższych zasad bioasekuracji. Francja w połowie września podniosła ocenę ryzyka do „umiarkowanego” z „nieistotnego”, co skutkuje utrzymywaniem drobiu w zamknięciu w pomieszczeniach na niektórych obszarach kraju .

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do właścicieli ferm o bezwzględne przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji na fermach drobiu w celu ochrony gospodarstw przed ryzykiem zakażenia stad drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych może zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do gospodarstwa.

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę