Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Grunty rolne z zasobów skarbu państwa na sprzedaż

1 sierpnia 2024
Grunty rolne z zasobów skarbu państwa na sprzedaż

Trwa batalia legislacyjna o hndel gruntami rolnym. Rząadzący chcąa wylączać z KOWR nieruchomości rolne, znajdujące się w obrębie administracyjnych grrancic miast. Gra idzie o gigantyczne pieniądze ze sprzedaży gruntów, które mogą być nabywane przez różne podmioty czy też osoby fizyczne a następnie przekształcane pod tereny dla deweloperów.

Środowiska rolnicze, coraz częściej zwracają uwagę na ten proces, podejrzewając, że  ustawa jest celowo prrzygotowywana po to, aby to nie rolnicy przejmowali ziemię rolną, tylko grupy określonych, polityczno-biznesowych interesów.

"Nie będzie naszej zgody na grabież polskiej ziemi" - mówią związkowcy z NSZZ RI Solidarność.

Ustawa jest już w procesie legislacyjnym. Komisje, a na wniosek pana senatora Zygmunta Frankiewicza, zdecydowały o wprowadzeniu poprawki do ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Nowelę przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi pan Jacek Czerniak, a nowelizacja umożliwia sprzedaż nieruchomości z Zasobu nieprzeznaczonych na cele rolne także na podstawie planu ogólnego lub – do czasu jego przyjęcia przez gminę – na podstawie studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że resort rolnictwa jest inicjatorem i autorem tych kontrowersyjnych zapisów. Uważa się, że dają one możliwość pozbywania się wielkiej ilości gruntów rolnych pochodzących z zasobów skarbu państwa z pominięciem polskich rolników.

Plan ogólny, który ma zastąpić studium uwarunkowań, został wprowadzony ustawą z 2023 r., a każda gmina ma obowiązek go sporządzić. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami możliwość sprzedaży istnieje jedynie, gdy nieruchomości i ich części z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie są przeznaczone na cele rolne w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub mają ostateczne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

W nowelizacji zmienia się także odwołania do przepisów europejskich w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Chodzi o przepisy dotyczące zasad pomocy de minimis oraz przewidujące obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, które odwołują się do nieobowiązujących już unijnych rozporządzeń. Nowela modyfikuje odwołania tak, by odnosiły się do rozporządzeń obowiązujących.

W piątek 26 lipca 2024 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem pana posła Mirosława Maliszewskiego w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Jacka Czerniaka rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Senat zaproponował jedną poprawkę. Komisja wniosła o jej odrzucenie. Poprawka polegała na skreśleniu art. 3, dotyczącego elementów, składających się na plan ogólny gminy. Posłem sprawozdawcą wybrany został pan Mirosław Maliszewski.

oprac, e-mk, ppr.pl na z wyk źródło: KRIR


POWIĄZANE

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...

 Trwa nabór na aplikację rzecznikowską. To trzyletni proces uzyskiwania kwalifik...

Drożyzna nie odpuszcza. Do tego w sklepach widać mocne przetasowania wśród lider...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę