MERCOSUR1
TSW_XV_2025

EFL: produkcja i transport w Polsce w najlepszej kondycji od ponad 2 lat

20 czerwca 2017
EFL: produkcja i transport w Polsce w najlepszej kondycji od ponad 2 lat

Firmy produkcyjne i transportowe w II kwartale br. oceniają swoją sytuację najlepiej od 30 miesięcy. Ich odczyty „Barometru EFL”[1] są najwyższe spośród sześciu badanych branż i wynoszą odpowiednio 69 pkt. (+7,2 pkt. k/k) dla branży produkcyjnej oraz 65,6 pkt. (+10,4 pkt. k/k) dla transportowej. Rekordowe wartości wskaźnika wynikają przede wszystkim z optymistycznych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. W przypadku obu branż niemal połowa przedstawicieli zamierza inwestować, a co trzeci liczy na wyższą sprzedaż swoich usług lub produktów.

- Branżowy obraz, jaki wynika z „Barometru EFL” na II kwartał br., stanowi odbicie zarówno polskiej jak i unijnej gospodarki. Obie mają się w bardzo dobre kondycji. Produkcja i transport są jednymi z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego. W związku z rozwojem przetwórstwa przemysłowego i rozwiązaniem worka z unijnym wsparciem, rozpoczyna się boom inwestycyjny w obszarze maszyn. Ponadto, eksport towarów z Polski dynamicznie się zwiększa (+9,2% r/r w I kwartale br.). Stwarza to mocne podstawy do prognozowania wzrostów zarówno dla branży transportowej jak i produkcyjnej, co deklarują sami zainteresowani mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Produkcja z najlepszym branżowym odczytem w historii badania

Produkcja w II kwartale br. osiągnęła najwyższą wartość subindeksu „Barometru EFL” wśród wszystkich sześciu branż, który wyniósł 69 pkt. Wynik jest lepszy nie tylko kwartał do kwartału (+7,29 pkt.) i rok do roku (+9,2 pkt.), ale jest najwyższy od początku realizacji badania. Oznacza to, że przedsiębiorcy liczą na zdecydowanie lepszy rok niż poprzedni. Warto także zwrócić uwagę, że wartość subindeksu jest wyższa (o aż 6 pkt.) od głównego wskaźnika dla całego rynku MŚP w Polsce.

Tak optymistyczna ocena koniunktury w produkcji to pochodna pozytywnych prognoz w zakresie trzech obszarów. Po pierwsze, inwestycji. Aż 47,2% firm z branży planuje w II kwartale br. więcej inwestować – to lepszy wynik niż kwartał wcześniej (42,2%) i najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku. Za planowanym wzrostem inwestycji idzie najwyższe wśród badanych branż zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. W II kwartale br. aż 36% przedsiębiorców produkcyjnych spodziewa się jego wzrostu. O lepszej kondycji branży świadczyć może także to, że co trzecia firma spodziewa się wzrostu zamówień na swoje usługi (35%, 7 pp. więcej niż w I kwartale br.).

Połowa firm transportowych planuje więcej inwestować, co trzecia więcej sprzedawać

W II kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla branży transportowej wyniósł 65,6 pkt. Jest to największy wzrost optymizmu ze wszystkich badanych branż w porównaniu do poprzedniego kwartału (+10,4 pkt.).Co więcej, odczyt dla budowlanki, po raz pierwszy w historii badania, przekroczył próg 60 pkt. Tak optymistyczne nastroje wynikają głównie z pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, niemal połowa firm z branży spodziewa się więcej inwestować (48,1%). Odsetek inwestycyjnych optymistów jest aż o 19,5 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej. Co więcej, przedstawiciele branży transportowej sygnalizują zdecydowany wzrost zamówień. W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku, niemal trzy razy więcej firm spodziewa się wzrostu sprzedaży (II kw.: 31,6% vs. I kw.: 12,5%).

Rekordowy odczyt Barometru EFL

Główny indeks „Barometru EFL” na II kwartał 2017 roku po raz drugi w historii pomiarów przekroczył próg 60 pkt. i wyniósł 63 pkt. Jednocześnie jest to najwyższa wartość od początku realizacji badania, czyli od I kwartału 2015 roku. W porównaniu do I kwartału br. wartość wskaźnika jest aż o 5,9 pkt. wyższa, natomiast do sytuacji sprzed roku o 5,2 pkt. Tym samym powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy I i II kwartałem 2016 roku odczyt Barometru wzrósł.

 

[1]Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest metodą CATI przez Ecorys na zlecenie EFL S.A., a jego wyniki są publikowane co kwartał. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa sześciuset mikro, małych i średnich firm z całej Polski. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 4-10 maja 2017 r.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę