MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Czym chata bogata dla delegacji ze ZEA na Podkarpaciu

15 stycznia 2025
Czym chata bogata dla delegacji ze  ZEA na Podkarpaciu

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej jakości. Z pewnością  targi i inne imprezy promocyjne oraz targowe będą dla Stowarzyszenia „Polska Ekologia” okazjami do pokazania tego co znajduje się  w ekologicznej ofercie naszego sektora rolno-spożywczego.

Kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte podczas uczestniczenia w wielu najważniejszych targach żywnościowych i w kilkudziesięciu w innych pozwala efektywnie rozwijać kontakty handlowe.  

Przykładem sposobu na  podniesienie wartości kontaktów przez przedłużenie rozmów jest przeniesienie ich na polski teren i stworzenie  całej twórczej aury. W myśl zasady czym chata bogata tym rada Stowarzyszenie „Polska Ekologia” wraz ze swoimi członkami, a nawet z innymi firmami oraz przedstawicielami władz regionu województwa podkarpackiego pokazała różnorodne bogactwo oferty spożywczej Podkarpacia. A lokale gastronomiczne stanęły na wysokości zadania.

Kontakty handlowe nawiązane podczas branżowych targów w Dubaju (The Middle East Organic and Natural Product Expo) i zaraz po tym w Abu Zabi (w Abu Dhabi International Food Expo) miały dalszy ciąg na Podkarpaciu. Zostali tu zaproszeni importerzy, dystrybutorzy, dziennikarze i influenserzy z ZEA, aby na miejscy mogli ocenić jak powstają produkty najwyższej jakości, przy jakich warunkach technologicznych i w jakim środowisku przyrodniczym.

Dobry wybór dobrze poprowadzony

Był to kolejny etap przedsięwzięcia unijnego „EU Organic Food Good Choice”, czyli „Unijna żywność ekologiczna – dobry wybór”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, współfinansowanego przez UE. Dodajmy, że jest to kampania promocyjno-informacyjna skierowana do rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich i obejmująca takie certyfikowane produkty jak zboża i przetwory zbożowe, owoce i warzywa, mleko i produkty mleczne oraz mięso.

A trzeba wiedzieć, że emiraty to rynek dojrzały i bardzo konkurencyjny, oferujący przy tym ogromne możliwości handlowe. Niezwykłością  jest to, że dostanie się na ten rynek oznacza możliwość wielokrotnego wejścia na rynki krajów afrykańskich, a nawet Indii, co powinno stanowić szczególną zachętę dla polskiego biznesu. Jak wyjaśnia  ambasador Jakub Sławek w ZEA (dla Money.pl) –

- „Emiraty Arabskie są doskonałą platformą do gospodarczej ekspansji na świat, ponieważ to jeden z najważniejszych centrów eksportu na świecie i posiada znakomitą infrastrukturę logistyczną”.

Czyli wszelkie starania są opłacalne i mogą dać pożądany efekt.

Targi plus seminarium

A te starania to zaproszenie gości z ZEA na Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Produktów Wysokiej Jakości „Ekogala” w Rzeszowie (14-15.12.2024), aby mieli możliwość poznania bogatej i różnorodnej oferty targowej i walorów turystycznych regionu a także zaznajomienia się z planami ekspansji na nowe kierunki podróży z portu lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz z potencjałem gospodarczym i inwestycyjnym Podkarpacia.

Służyło temu uczestniczenie w otwartym seminarium z udziałem Władysława Ortyla - Marszałka Województwa Podkarpackiego i prof. dr hab. Bartosza Sołowieja, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Tematyka obejmowała także przyszłość rolnictwa ekologicznego, oznaczenia jakościowe oraz sposób promocji produktów ekologicznych w ZEA w wykonaniu Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Szczególnie ważnym dla kontaktów z emiratami punktem seminarium było przedstawienie kwestii jakości oferowanej żywności.

Trochę wiedzy i kulinarne rarytasy

Bardzo pracowity program realizowała firma „Leśna Muszka” -  najpierw  uczestniczyła w obu imprezach w ZEA a następnie w swoim firmowym lokalu w Zaklikowie gościła wspomnianą delegację z emiratów.

Pobyt gości ze ZEA w Zaklikowie w „Forestflybar – Barze u Leśnej Muszki” cechowała staropolska gościnność. Goście mogli  poznać smak tradycyjnych polskich dań. Podano klasyczny barszcz czerwony  z uszkami z nadzieniem z grzybów leśnych, karpia po polsku (znanego jako „karp a la polonaise”), kaczkę pieczoną z żurawiną leśną, pojawiła się kasza z sosem borowikowym, a na deser przygotowano pierogi z jagodami leśnymi, ekologiczne owoce liofilizowane. Były jeszcze paszteciki, zwane kapuśniaczkami. Słowem - „Czym chata bogata, tym rada”.

„ Leśna Muszka” z Kotliny Sandomierskiej

Nieprzypadkowo menu było nasycone leśnym akcentem. W końcu „Leśna Muszka” to płody borów i lasów oferowane w różnych postaciach. Rodzinna firma  przerabia grzyby na wszelkie sposoby. Przetwórnia  pomaga konsumentom cieszyć się zarówno smakiem grzybów, jak i tymi owocami lasu, które zawierają olbrzymie ilości przeciwutleniaczy z grupy antocyjanów, flawonoidów, czyli żurawiną leśną, czarną jagodą leśną oraz leśną borówką brusznicą.

Firma przetwarza rozmaite dary lasu suszy, mrozi, mieli na proszek, marynuje lub zalewa solanką (WWW.lesnamuszka.pl).

Mówi Pani Małgorzata Muszyńska właścicielka grzybowej manufaktury -

Misją rodzinnej firmy jest promowanie wykwintnego, wyszukanego i zdrowego stylu odżywiania przez dostarczenie produktów najwyższej jakości opartej na surowcach naturalnych. Nasza lokalizacja firmy na terenach lasów województwa podkarpackiego umożliwia nam uzyskanie czystych ekologicznie owoców i grzybów leśnych. Ekologiczny charakter oferowanych produktów potwierdza certyfikat ekologiczny. Należymy do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Luksus na miarę Dubaju

W bogatym programie pobytu gości z ZEA umieszczono jeszcze trzy inne adresy. W Dukli w Zakładzie Mięsnym Jasiołka zagraniczna delegacja mogła poznać jak się realizuje hasło smak i jakość bez kompromisów. Obejrzała cały proces technologiczny.

W Gospodarstwie Pasiecznym Sądecki Bartnik w Stróżach, słynących ze skansenu pszczelarstwa i pasieki, gdzie działa restauracja Bartna Chata, serwowano nie tylko miodowe przysmaki. Goście mogli poznać m.in. „królestwo pierogów ręcznie zlepianych”.

W Korczynie w największej pijalni czekolady w Polsce, prowadzonej przez mistrza polskich cukierników Pana Mirosława Pelczara, goście uczestniczyli w premierowej prezentacji czekolady … dubajskiej. Influencerki z emiratów wysoko oceniły nowy produkt i stwierdziły, że jest lepszy od tego z Dubaju.  Bardzo trafnie dobrany akcent promocyjny!

W kalendarzu Stowarzyszenia „Polska Ekologia” zapisano na ten rok udział w wielu targach i wystawach. To szansa na powiększenie kontaktów handlowych i zaprezentowaniu zalet polskiej i europejskiej żywności ekologicznej.

autor i fot: Bohdan Juchniewicz (Stowarzyszenie „Polska Ekologia”)

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...

Wyjątkiem są mikrofirmy, gdzie tylko 8% liczy na większą sprzedaż Nowy rok nie z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę