Indeks cen żywności FAO zmniejszył się w sierpniu do 176,6 pkt. wobec 178,9 pkt. w lipcu (-1,3%). Spadek indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z niższych cen 3 z 5 jego składowych: zbóż (-5,4%), cukru (-1,7%) oraz mięsa (-1,2%). Przeciwny efekt miały wyższe ceny oleju roślinnego (+2,5%) oraz produktów mlecznych (+1,4%). Światowe ceny żywności zwiększyły się w sierpniu w ujęciu rocznym o 6,0% wobec wzrostu o 10,1% w lipcu. W kierunku obniżenia ich rocznej dynamiki zaczynają już oddziaływać efekty wysokiej bazy sprzed roku widoczne szczególnie w przypadku produktów mlecznych.
W naszej ocenie stopniowo wyczerpuje się przestrzeń dla dalszego wzrostu światowych cen żywności. Rynek wieprzowiny wchodzi obecnie w spadkową fazę cyklu, co będzie oddziaływało w kierunku obniżenia cen mięsa. Odbudowa światowych zapasów cukru w połączeniu ze zniesieniem kwot cukrowych w UE w październiku br. będzie sprzyjała w kolejnych miesiącach utrzymywaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Jednocześnie uważamy, że światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności masła.
W łagodnym trendzie wzrostowym mogą natomiast pozostać ceny zbóż oraz oleju roślinnego, co wynikać będzie ze zmniejszenia światowych zapasów na tych rynkach. Uważamy, że ich wyższe ceny nie będą jednak w stanie skompensować spadku cen pozostałych surowców. W konsekwencji oczekujemy, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności zaczną się stopniowo obniżać. Szczegółowe scenariusze sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych przedstawimy w najbliższej AGROmapie.
Credit Agricole na podst.: FAO