aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy można zlikwidować świadectwa weterynaryjne zdrowia?

20 października 2022
Czy można zlikwidować świadectwa weterynaryjne zdrowia?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 19 października 2022 r., zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi H. Kowalczyka o zniesienie obowiązku wystawiania weterynaryjnego świadectwa zdrowia, ponieważ stanowi to poważane obciążenie finansowe, szczególnie dla małych gospodarstw specjalizujących się w chowie trzody chlewnej.

W związku z podwyżkami stawek wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną nie są w stanie pokrywać obciążeń, dlatego KRIR wnioskuje jak na wstępie.

Jaki informuje KRIR, jest to realizacja wniosku, który został zgłoszony podczas XIII posiedzenia KRIR VI kadencji. Rolnicy zgłaszali taki postulat, uważając że weterynarjne świadectwo zdrowia zwierząt jest reliktem z przeszłości i obecnie jest zbędną procedurą administracyjną i usługą weterynaryjną , za którą rolnik musi dodatkowo płacić.

Czy rzeczywiście taka usługa jest zbędna? Wydaje się że tak, dlatego że, wszystkie zwierzęta, chodowlane są i tak pod nadzorem weterynaryjnym, są ewidencjonowane, a trafiając do zakładów ubojowych są badane przez służby weterynaryjne już na miejscu. Ponadto mięso poubojowe jak i wyroby gotowe również podlegają badaniom, muszą spełniać określone normy fitosanitarne, tak więc wydawanie swiadectw weterynaryjnych dla zwierząt przeznaczonych do uboju wydaje się całkowicie zbędne.

Jak zareauguje na taki wniosek resort rolnictwa? Będziemy drogę tego słusznego postulatu monitorować a wynik przekażemy bozpośrednio po decyzji MRiRW.

A co Wy o tym sądzicie? Na naszych stronach internetowych uruchomiliśmy specjalną sondę która znajduje się po prawej stronie naszego menu aby można było oddać swój głos w tej sprawie.

Zapraszamy serdecznie. 

e-mk; PPR.PL za KRIR


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę