W czwartek 22.09.2016 r. do ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się z przedstawicieli chorwackiej Regionalnej Agencji Rozwoju DUNEA (z regionu tzw. żupanii dubrownicko-neretwiańskiej) oraz chorwackich władz samorządowych. Goście z Bałkanów przyjechali do naszego kraju na 4-dniową wizytę studyjno-edukacyjną. Jej celem było zapoznanie się z przykładami realizacji w Polsce, zarówno na szczeblu krajowym jak i regionalnym, przedsięwzięć finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich EFRROW.
Spotkanie otworzył prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw Daniel Obajtek podkreślając, że mimo iż ARiMR jest największą agencją płatniczą UE, obydwie strony mogą z równą korzyścią czerpać ze swoich doświadczeń i wiele się od siebie nawzajem nauczyć. Następnie rolę gospodarza spotkania przejął zastępca prezesa ARiMR Jarosław Sierszchulski. W spotkaniu ponadto wzięli także m.in. udział eksperci z departamentów merytorycznych ARiMR: Małgorzata Sztoldman - dyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości, Jerzy Bogdanowicz - zastępca dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych, Marzena Cieślak - zastępca dyrektora Departamentu Działań Delegowanych, Roman Paluszczak - naczelnik Wydziału Grup i Organizacji Producentów w Departamencie Działań Społecznych i Organizacji Producentów, Henryk Czemplik - główny specjalista DDSiOP oraz Paweł Wojcieszak - główny specjalista z Biura Prasowego.
Delegacja była w szczególności zainteresowana ogólnymi informacjami na temat PROW oraz tym jak ten program jest realizowany w Polsce. Goście z Chorwacji podkreślali jednocześnie, że inne kraje europejskie uważają, że Polska wdraża PROW najlepiej spośród wszystkich państw UE. Delegacja chorwacka zapoznała się z prezentacjami na temat struktury, zadań i funkcji ARiMR, działań wdrażanych przez Departament Działań Inwestycyjnych w ramach PROW 2007-2013, realizacji zadań delegowanych w ramach PROW 2007-2013, doświadczeń ARiMR przy wdrażaniu pomocy finansowej dla grup producentów oraz wybranych działań PROW 2007-2013 (Ułatwianie startu młodym rolnikom i Renty strukturalne). Na zakończenie zostały zaprezentowane filmy video pokazujące inwestycje zrealizowanych przez rolników dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach PROW 2007 - 2013.
W trakcie dyskusji porównano stosowany w obu krajach sposób wpierania rozwoju regionalnego: zarządzany na poziomie lokalnym w przypadku Polski i na szczeblu centralnym - w przypadku Chorwacji, zwracając jednocześnie uwagę na możliwe zagrożenia w postaci nierównomiernego rozwoju poszczególnych regionów. Goście z Bałkanów pochwaliła się ponadto, że Chorwacja prowadzi intensywną współpracę z Polską na poziomie lokalnym m. in. ze związkami województw.
Spotkanie zakończyło się podsumowaniem omówionych zagadnień i obopólną deklaracją kontynuowania współpracy.
ARiMR