aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chorwaci uczą się od ARiMR

22 września 2016
Chorwaci uczą się od ARiMR
ARiMR

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się z przedstawicieli chorwackiej Regionalnej Agencji Rozwoju DUNEA (z regionu tzw. żupanii dubrownicko-neretwiańskiej) oraz chorwackich władz samorządowych. Goście z Bałkanów przyjechali do naszego kraju na 4-dniową wizytę studyjno-edukacyjną. Jej celem było zapoznanie się z przykładami realizacji w Polsce, zarówno na szczeblu krajowym jak i regionalnym, przedsięwzięć finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich EFRROW.

Spotkanie otworzył prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw Daniel Obajtek podkreślając, że mimo iż ARiMR jest największą agencją płatniczą UE, obydwie strony mogą z równą korzyścią czerpać ze swoich doświadczeń i wiele się od siebie nawzajem nauczyć. Następnie rolę gospodarza spotkania przejął zastępca prezesa ARiMR Jarosław Sierszchulski. W spotkaniu ponadto wzięli także m.in. udział eksperci z departamentów merytorycznych ARiMR: Małgorzata Sztoldman - dyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości, Jerzy Bogdanowicz - zastępca dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych, Marzena Cieślak - zastępca dyrektora Departamentu Działań Delegowanych, Roman Paluszczak - naczelnik Wydziału Grup i Organizacji Producentów w Departamencie Działań Społecznych i Organizacji Producentów, Henryk Czemplik - główny specjalista DDSiOP oraz Paweł Wojcieszak - główny specjalista z Biura Prasowego.

Delegacja była w szczególności zainteresowana ogólnymi informacjami na temat PROW oraz tym jak ten program jest realizowany w Polsce. Goście z Chorwacji podkreślali jednocześnie, że inne kraje europejskie uważają, że Polska wdraża PROW najlepiej spośród wszystkich państw UE. Delegacja chorwacka zapoznała się z  prezentacjami na temat struktury, zadań i funkcji ARiMR, działań wdrażanych przez Departament Działań Inwestycyjnych w ramach PROW 2007-2013, realizacji zadań delegowanych w ramach PROW 2007-2013, doświadczeń ARiMR przy wdrażaniu pomocy finansowej dla grup producentów oraz wybranych działań PROW 2007-2013 (Ułatwianie startu młodym rolnikom i Renty strukturalne). Na zakończenie zostały zaprezentowane filmy video pokazujące inwestycje zrealizowanych przez rolników  dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach PROW 2007 - 2013.

W trakcie dyskusji porównano stosowany w obu krajach sposób wpierania rozwoju regionalnego: zarządzany na poziomie lokalnym w przypadku Polski i na szczeblu centralnym - w przypadku Chorwacji, zwracając jednocześnie uwagę na możliwe zagrożenia w postaci nierównomiernego rozwoju poszczególnych regionów. Goście z Bałkanów pochwaliła się ponadto, że Chorwacja prowadzi intensywną  współpracę z Polską na poziomie lokalnym m. in. ze związkami województw.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem omówionych zagadnień i obopólną deklaracją kontynuowania współpracy.

ARiMR


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę