Według prognoz FAO w tym roku produkcja mięsa wzrośnie. Eksperci ONZ spodziewają się wzrostu światowej produkcji mięsa o 2,2% do 346 mln ton. Najbardziej istotny wzrost obserwowany będzie w Chinach, Brazylii, Wietnamie, USA i UE. Z kolei ograniczenie produkcji spodziewane jest w Australii, na Filipinach i w Argentynie.
Produkcja wieprzowiny wzrośnie o 4,2% do 114 mln ton. Liczba ta jest o 5% niższa od poziomu z 2017 r., czyli roku zanim kryzys ASF dotknął prawie wszystkie kraje azjatyckie. Większość spodziewanego wzrostu wynika z ożywienia produkcji w Chinach, która ma osiągnąć 46 mln ton, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z 2020 r. Światowa produkcja wołowiny również wzrośnie o 1,2% do 72 mln ton. Wzrost oczekiwany jest zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach. Prognozy dla mięsa baraniego są podobne – wzrost o około 1% do 16 milionów ton, przy czym za większość zwyżki odpowiedzialne będą Chiny.
Stagnacja w światowym handlu mięsem nastąpi jeszcze w 2021 r. Handel wieprzowiną może zmniejszyć się o 0,6% do 12,8 mln ton. Ponadto przewiduje się, że światowy handel baraniną skurczy się w tym roku o 0,8% do nieco ponad 1 miliona ton.
Z kolei handel wołowiną powiększy się o 1,1% do 12 mln ton z powodu wzrostu zapotrzebowania w drugiej połowie roku ze strony Chin.
polsus.pl