Ptak_Waw_CTR_2024

Ceny żywności rosną najwolniej od października 2016 r.

16 marca 2021
Ceny żywności rosną najwolniej od października 2016 r.

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zmniejszyła się w lutym do 2,4% r/r wobec 2,6% w styczniu (rewizja w dół z 2,7%), kształtując się poniżej oczekiwań rynku (2,6%) oraz naszej prognozy (2,5%). W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen nośników energii (4,1% r/r w lutym wobec 6,1% w styczniu – wolniejsze tempo wzrostu cen energii elektrycznej). Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (0,6% r/r w lutym wobec 0,8% w styczniu), która ukształtowała się na najniższym poziomie od października 2016 r. Wyraźne zmniejszenie tempa wzrostu cen w tej kategorii było związane przede wszystkim z obniżeniem dynamiki cen owoców, warzyw oraz pieczywa (głównie za sprawą efektów wysokiej bazy sprzed roku). Do obniżenia inflacji przyczyniła się również niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła 3,6% r/r w lutym wobec 3,8% w styczniu.

 

Zmniejszenie inflacji bazowej wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki cen w kategoriach: „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe” (ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku), „łączność” (wolniejsze tempo wzrostu cen usług telekomunikacyjnych), „restauracje i hotele” oraz „użytkowanie mieszkania” - bez nośników energii (efekt wysokiej bazy sprzed roku). Przeciwny wpływ na inflację miał natomiast wzrost dynamiki cen paliw, która zwiększyła się w lutym do -3,7% r/r wobec -7,4% w styczniu, co jest związane z utrzymującym się wzrostem cen ropy naftowej na światowym rynku.


Pandemia odmieniła strukturę wydatków polskich konsumentów

GUS opublikował również zrewidowane wagi w koszyku inflacji CPI, będące odzwierciedleniem struktury wydatków w ramach budżetów gospodarstw domowych w 2020 r. Dane te są szczególnie interesujące, ponieważ pokazują wpływ pandemii na strukturę wydatków konsumentów. Na szczególną uwagę zasługuje silne zwiększenie udziału wydatków na żywność (27,77% w 2020 r. wobec 25,24% w 2019 r.). Wyższy udział wydatków na żywność można tłumaczyć przede wszystkim tym, że praca i nauka zdalna, a także ograniczenia administracyjne nałożone na gastronomię skłoniły część konsumentów do przygotowywania posiłków we własnym zakresie. Wsparcie dla takiej oceny stanowi silny spadek udziału kategorii „restauracje i hotele” w strukturze wydatków gospodarstw domowych (4,56% w 2020 r. wobec 6,12% w 2019 r.). Należy przy tym podkreślić, że w kategorii tej widoczny jest również efekt mniejszej mobilności Polaków oraz ograniczeń nałożonych na turystykę. Restrykcje administracyjne znalazły także również odzwierciedlenie w niższym udziale kategorii „rekreacja i kultura” w wydatkach (5,78% w 2020 r. wobec 6,62% w 2019 r.). Z kolei efekt obniżonej mobilności społeczeństwa oraz spadek cen paliw jest dobrze widoczny w zmniejszeniu udziału kategorii „transport” w strukturze wydatków (8,88% w 2020 r. wobec 9,89% w 2019 r.). Na uwagę zasługuje również wzrost udziału kategorii „łączność” w wydatkach (5,00% w 2020 r. wobec 4,54%), czyli kategorii obejmującej sprzęt i usługi telekomunikacyjne, co w znacznym stopniu wynikało z konieczności dostosowania się części gospodarstw domowych do warunków pracy i nauki zdalnej.


Inflacja znajdzie się wkrótce pod presją rosnących cen paliw

W najbliższych miesiącach oczekujemy lekkiego wzrostu inflacji. Będzie on efektem prognozowanego przez nas silnego zwiększenia dynamiki cen paliw, a także wzrostu dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (głównie za sprawą wyższej dynamiki cen mięsa, warzyw oraz pieczywa), które z nawiązką skompensują spadek inflacji bazowej, związany z efektami wysokiej ubiegłorocznej bazy (por. MAKROmapa z 18.01.2021). W konsekwencji dostrzegamy ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą inflacja ogółem zmniejszy się w 2021 r. do 2,6% wobec 3,4% w 2020 r.

 

Poniedziałkowe dane o inflacji są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

UE przyjmuje przepisy, które mają lepiej mierzyć wkład środowiska w gospodarkę R...

Poznaj panele SPC, które tchną nowe życie w Twoje wnętrze! Podłoga to serce każd...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę