Zapraszamy na antysmogowy happening w formule białego marszu. Potrzebujemy Waszej aktywności – razem zduśmy smog! Choć powietrze czystsze, temat nie zelżał. Ważą się losy uchwały antysmogowej dla Wrocławia. Już za chwilę, 25 kwietnia 2017 r., w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące uchwały antysmogowej dla Wrocławia.
Spotykamy się na wrocławskim Rynku pod siedzibą Prezydenta Wrocławia o godz. 16:00 w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. i przejdziemy pod Urząd Marszałkowski – by symbolicznie wetknąć w ziemię komentarze wybrane z tysięcy podpisów Wrocławian pod petycją w sprawie uchwały antysmogowej dla miasta. Chcemy pokazać władzom co sądzą o problemie smogu mieszkańcy miasta. Naszą akcją połączymy Prezydenta Wrocławia i Marszałka Województwa – to od nich zależy czy będziemy mieć antysmogowe prawo.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/207830046383952/
Biały pochód przejdzie chodnikami trasą: Rynek Sukiennice - Oławska - pl. Dominikański - Gen. R. Traugutta – pl. Wróblewskiego – ul. Walońska na ul. Mazowiecką przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego. Około godz. 17:00 zatkniemy na trawniku 300 haseł towarzyszących petycji od mieszkańców miasta i województwa.
Jeśli macie białe ubrania załóżcie. Jeśli nie – nie lękajcie się, coś wymyślimy.
Choć wiosna – smog sam nie zniknie. Pora na działania. To szansa – nie tylko na ocalenie rocznie kilkuset śmiertelnych ofiar smogu w naszym mieście, ale i na wielki krok cywilizacyjny. Pora już by zdrowo żyć w czystym, rozwijającym się i dumnym mieście, Według ekspertyz naukowców potrzebujemy zlikwidować w całym Wrocławiu przestarzałe indywidualne piece kopciuchy na paliwo stałe. Zróbmy to. Nie zapominając też o dociepleniu budynków i pomocy osobom najuboższym, zarówno w zmianie ogrzewania jak i w jego kosztach.
Biały marsz to nawiązanie do organizowanych pod koniec lat 80. czarnych marszy w obronie czystej wody do picia dla wrocławian, którą zatruwała Huta Siechnice. Huta została zamknięta w czasie PRL decyzją premiera Rakowskiego, a woda miejska należy dziś do dobrych i bezpiecznych. Chcemy nawiązać do tamtej tradycji skutecznej walki o środowisko na rzecz poprawy jakości powietrza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA