Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Beta-cyflutryna w odwrocie

8 lipca 2020
Beta-cyflutryna w odwrocie

 Nie odnowiono zatwierdzenia substancji czynnej beta-cyflutryna stosowanej w uprawie pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, ale też ziemniaków czy cebuli. Państwa członkowskie wycofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające beta-cyflutrynę jako substancję czynną najpóźniej do 20 stycznia 2021 r. Dodatkowy okres na zużycie zapasów upływa 20 lipca 2021 r.

Wynika to z Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/892 z dnia 29 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011.

Beta-cyflutryna to związek z grupy pyretroidów stosowany chociażby w uprawie pszenicy ozimej na mszycę zbożową i skrzypionki a także w rzepaku ozimym na chowacza brukwiaczka, czterozębnego i podobnika i pryszczarka kapustnika. Substancja ta była stosowana również w uprawach buraka cukrowego na pchełkę burakową, ziemniaka na stonkę ziemniaczaną, ale i w uprawach ogrodniczych np. kapusty czy cebuli.

To już kolejna substancja, która w najbliższym czasie zostanie wycofana z obrotu. Wcześniej wycofane zostały dimetoat oraz chloropiryfos. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok.35 środków ochrony roślin w których substancją aktywną jest beta-cyflutryna – nieodnowienie zatwierdzenia substancji wiąże się z wycofaniem tych środków z obrotu.

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniami „bez GMO” lub „wolne od GMO”...

Temat grypy ptaków  na chwilę odszedł na boczny tor bowiem świat drobiarski skup...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę