Nie odnowiono zatwierdzenia substancji czynnej beta-cyflutryna stosowanej w uprawie pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, ale też ziemniaków czy cebuli. Państwa członkowskie wycofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające beta-cyflutrynę jako substancję czynną najpóźniej do 20 stycznia 2021 r. Dodatkowy okres na zużycie zapasów upływa 20 lipca 2021 r.
Wynika to z Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/892 z dnia 29 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011.
Beta-cyflutryna to związek z grupy pyretroidów stosowany chociażby w uprawie pszenicy ozimej na mszycę zbożową i skrzypionki a także w rzepaku ozimym na chowacza brukwiaczka, czterozębnego i podobnika i pryszczarka kapustnika. Substancja ta była stosowana również w uprawach buraka cukrowego na pchełkę burakową, ziemniaka na stonkę ziemniaczaną, ale i w uprawach ogrodniczych np. kapusty czy cebuli.
To już kolejna substancja, która w najbliższym czasie zostanie wycofana z obrotu. Wcześniej wycofane zostały dimetoat oraz chloropiryfos. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok.35 środków ochrony roślin w których substancją aktywną jest beta-cyflutryna – nieodnowienie zatwierdzenia substancji wiąże się z wycofaniem tych środków z obrotu.
dodr.pl