W ciągu pierwszych dwóch tygodni do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy przekazali przez internet 56,3 tys. wniosków. Najwięcej w województwach małopolskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i podkarpackim.
W tym roku po raz pierwszy wnioski o unijne płatności do ziemi można dostarczyć tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W wypełnieniu wniosku mogą pomóc rolnikowi pracownicy biur powiatowych ARiMR, Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Izb Rolniczych.
Należy to zrobić do 15 maja 2018 r. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.
Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogli do 14 marca złożyć oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego 428,8 tys. rolników.
W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się 1 mln 340 tys. rolników.
Anna Wysoczańska, Sonia Sobczyk (PAP)