Brazylijscy eksporterzy mięsa drobiowego zostali zaskoczeni decyzją władz Arabii Saudyjskiej w związku z wstrzymaniem licencji eksportowych dla jedenastu brazylijskich zakładów.
Część zablokowanych jednostek należy do firmy JBS SA – największej firmy mięsnej na świecie, natomiast – co ciekawe – obostrzenia nie dotknęły największego brazylijskiego przetwórcy drobiu, czyli firmy BRF. Arabia Saudyjska zakazała importu z jedenastu zakładów przetwórczych nie podając żadnych wyjaśnień ani nie uprzedzając wcześniej o planowanej decyzji.
Stowarzyszenie ABPA reprezentujące brazylijskich przetwórców drobiu i wieprzowiny jest zaskoczone decyzją saudyjskich władz i wspiera ministerstwo rolnictwa w wyjaśnieniu „jednostronnej” decyzji kraju arabskiego.
Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Brazylijski JBS SA poinformował, że przekierował już drób na inne rynki. Brazylia może wnieść sprawę do WTO, jeśli zostanie udowodniona nadmierna bariera handlowa.
W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF.
Przypominamy, że firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie. Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim.
W tym kontekście należy przypomnieć chociażby o podpisanej w październiku 2019 roku umowie z Saudi Arabian General Investment Authority o zainwestowaniu przez BRF około 120 milionów dolarów w budowę i obsługę zakładu przetwórstwa kurczaków w Arabii Saudyjskiej czy decyzji BRF o zakupie zakładu przetwórstwa spożywczego Joody Al Sharqiya w Dammam w Arabii Saudyjskiej.
KIPDiP