Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Apetyt Brazylijczyków na wolne rynki eksportowe

18 marca 2022
Apetyt Brazylijczyków na wolne rynki eksportowe

Przemysł drobiarski z Brazylii narzeka na gwałtowne wzrosty cen zbóż z powodu inwazji Rosji na Ukrainie. Ale jednocześnie  brazylijskie zakłady mięsne patrzą na zakłócenia w handlu, przed którymi stanęli ukraińscy i rosyjscy producenci mięsa, jak na szansę zwiększenia swojego udziału na rynku międzynarodowym.


Brazylia uważa za wysoce prawdopodobny scenariusz, że uda jej się uzyskać dostęp do rynków dotychczas obsługiwanych przez konkurencję. Jednym z zaskakujących oczekiwań Brazylijczyków jest to, że wierzą oni jakoby Komisja Europejska mogła z powodu wyrwy podażowej wywołanej przez konflikt na Ukrainie, zdjąć zakaz przywozu mięsa drobiowego na rynek UE z brazylijskich zakładów mięsnych zablokowanych w 2018 roku po skandalu mikrobiologicznym (salmonella w mięsie drobiowym).


Brazylijskie Stowarzyszenie ABPA uważa, że zatrzymanie eksportu z Ukrainy na rynek europejski będzie dużym wyzwaniem dla tego rynku, dlatego Brazylijczycy wierzą, że ich zakłady zostaną odblokowane (około 20 zakładów na „czarnej liście”). Brazylia deklaruje gotowość wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach, które zależne były od importu mięsa drobiowego i wieprzowego z Ukrainy oraz Rosji. Brazylijczycy są gotowi pokryć luki, które powstały z powodu całkowitego wstrzymania lub ograniczenia dostaw mięsa z państw pozostających w konflikcie.


Rosja i Ukraina byli poważnymi konkurentami dla brazylijskich firm w krajach Azji, Bliskiego Wschodu i Europy.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę