Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ANR: prezesi stadnin w Janowie i Michałowie odwołani z powodu utraty zaufania

25 lutego 2016
ANR: prezesi stadnin w Janowie i Michałowie odwołani z powodu utraty zaufania
PAP / Piotr Polak

Zarządy stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie zostały odwołane w związku z utratą zaufania. Powodem m.in. był brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi - poinformowała ANR na swej stronie internetowej.

"W związku z utratą zaufania, 19 lutego 2016 r. zostały odwołane Zarządy obu tych stadnin. Powodami odwołania były między innymi: brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w przypadku Janowa Podlaskiego. Skutki braku odpowiedniego nadzoru potwierdzają m.in. okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 mln euro. Śmierć klaczy nastąpiła w październiku 2015 r. Dla porównania w rekordowej aukcji, jaka odbyła się w Janowie Podlaskim w sierpniu 2015 r., uzyskano za klacz Pepita kwotę 1, 4 mln euro" - informuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

W ubiegły piątek prezes ANR Waldemar Humięcki odwołał szefa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marka Trelę oraz prezesa stadniny w Michałowie Jerzego Białoboka.

Powodem utraty zaufania jest też "dopuszczenie przez zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje" - tłumaczy Agencja.

Jako trzeci powód decyzji o dymisji prezesów stadnin podano "zawieranie przez zarządy obu spółek umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń".

Biuro rzecznika ANR podkreśliło, że stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi nadal będą traktowane jako priorytetowe - zapewniono.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie komentuje decyzji prezesa Agencji.

Decyzja o odwołaniu Treli i Białoboka wzbudziła zdumienie wśród hodowców koni, o czym pisała m.in. „Gazeta Wyborcza”. Od poniedziałku janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem. Odwołana została także inspektor ds. hodowli koni ANR Anna Stojanowska.

Jak powiedział PAP w środę odwołany prezes stadniny w Michałowie decyzja ANR była dla niego dużym zaskoczeniem. W jego ocenie, argumenty przedstawione przez Agencję są „wyssane z palca”.

„Jeżeli takowe zarzuty mieli, powinni nas wezwać, żebyśmy mogli się z nich wytłumaczyć albo powiedzieć, co na ten temat sądzimy” – powiedział PAP Białobok. Odniósł się także do zarzutów wymienionych w komunikacie ANR. Dwa z trzech dotyczą bowiem zarządu kierowanej przez niego stadniny.

Komentując punkt dotyczący dopuszczenia przez zarząd do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje wyjaśnił, że „polskie normy nie mają tu nic do rzeczy”. W jego opinii polskie przepisy księgi stadnej dotyczą „właścicieli koni stacjonujących w Polsce”. „Jeżeli koń jest dzierżawiony do innego kraju, rejestrowany jest w tamtej księdze i jego obowiązują przepisy prawne jakie obowiązują w danym kraju. Podobnie jak z kodeksem drogowym, który jest inny w każdym państwie” – wyjaśnił.

W rozmowie z PAP odniósł się także do zastrzeżeń w związku z zawieraniem przez zarządy obu spółek „umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń".

Zaznaczył, że od dekad stadnina dzierżawi konie i ma w tym ogromne doświadczenie. Wyjaśnił, że regulują to kontrakty, które przewidują w swoich zapisach wiele sytuacji. „Dzierżawi się m.in. w celu promocji i reklamy polskiego konia czystej krwi arabskiej, po to, aby potwierdzić jego wartość, to czy on może wygrywać czempionaty” – wyjaśnił.

Dodał, że ta promocja działa także w odwrotną stronę, wpływając na zainteresowanie końmi z danej stadniny przez zagranicznych klientów.

Białobok wyjaśnił, że w kontraktach szczegółowo opisane są warunki takiej dzierżawy, np. wymiany konia za innego konia. „Jest opisane, jak rozliczane są źrebięta urodzone od (wydzierżawionych) klaczy. Całe koszty dzierżawy i ubezpieczenia spoczywają (…) na dzierżawcy” – wyjaśnił.

Dodał, że w przypadku, kiedy przy dzierżawie nie ma zapisanej wymiany zwierząt, są one z reguły poważnym przychodem finansowym dla stadniny.

„Mój poprzednik również to stosował. Działo się tak m.in. w latach 70. Na przykład nasza klacz dzierżawiona w 1977 roku do Stanów Zjednoczonych zdobyła tam czempionat. Zatem te konie były tam dzierżawione już 39 lat temu. Z biegiem lat zmieniały się warunki, ale ta rzecz była przez Michałów robiona zawsze. Na wszystko posiadamy dokumenty. Nie wiem, czego konkretnie ten zarzut dotyczy” – tłumaczył Białobok.

Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Markiem Trelą, b. prezesem stadniny w Janowie Podlaskim.

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce, jedna z większych w Europie stadnin koni tej rasy, gdzie znajduje się ponad 400 koni czystej krwi. Oprócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich. Stadnina znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim założona została w 1817 roku za zgodą cara Aleksandra I, była pierwszą na ziemiach polskich stadniną państwową. Konie czystej krwi arabskiej od 1960 r. są sprzedawane za granicę; najpoważniejszymi ich odbiorcami są Amerykanie, którzy dotychczas kupili najwięcej koni i płacą najwyższe ceny. Od 1969 r. na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim są rokrocznie organizowane dla kupców zagranicznych aukcje na konie arabskie.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę