FAMMU/FAPA poinformowała, że wskaźnik cen żywności FAO wzrósł w styczniu tego roku o 2 proc. Jest to tłumaczone przede wszystkim wpływem niekorzystnych warunków pogodowych w kilku rejonach świata - przede wszystkim w Ameryce Południowej i Europie - oraz obawami o ograniczenie eksportu z krajów WNP.
Wzrosty cen odnotowano we wszystkich grupach towarowych. Wskaźnik cen żywności wyliczony dla stycznia wyniósł 214 punktów, pomimo wzrostu w stosunku do grudnia ub.r. oznacza to poziom indeksu o 7 proc. niższy w porównaniu ze styczniem zeszłego roku.
W grudniu indeks cen żywności FAO spadł, z powodu dużej obniżki cen zbóż, cukru i produktów oleistych, natomiast ceny mięsa i wyrobów mleczarskich w ostatnim miesiącu 2011 r. były stabilne.
Indeks osiągnął wartość 211 punktów, czyli o 2,37 proc. mniej niż w listopadzie 2011 r. i był o 11,23 proc. niższy niż w lutym 2011 r., gdy znalazł się na rekordowo wysokim poziomie 237,7 pkt. Wartość indeksu w grudniu 2011 r. był o prawie 5,5 proc. niższy niż rok wcześniej.
Indeks cen żywności FAO to średnia miesięczna indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, mleka w proszku, serów oraz kazeiny.