Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Związkowcy z Eldrobiu protestowali przeciwko zwolnieniom grupowym

5 stycznia 2016

Ok. 150 związkowców z NSZZ "Solidarność" protestowało przed siedzibę spółki Rolmex w Warszawie w powodu zwolnień grupowych w zakładach Eldrob w Świebodzinie i Indykpol w Lublinie.
Spółka Rolmex stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której m.in. wchodzą Lubuskie Zakłady Drobiarskie Eldbrob w Świebodzinie oraz grupa Indykpol.

Jak wyjaśnił PAP Bogusław Motowidełko z zakładów Eldrob, w obu tych zakładach związek "Solidarność" wszczął spór zbiorowy z pracodawcą. Chodziło o podwyżki płac. Postulaty dotyczące wzrostu płac sformułowane zostały na jesieni ubiegłego roku, gdy firma osiągała wysokie zyski ze sprzedaży drobiu.

Jak poinformowali związkowcy, "w ramach rewanżu za spór zbiorowy" w maju tego roku zarząd Eldrobiu ogłosił plan zwolnień zbiorowych. Pracodawca zamierza zwolnić 204 osoby, tj. 60 proc. załogi tych zakładów. Kierownictwo Indykpolu - oddział w Lublinie zapowiedziało zmniejszenie załogi o 73 osoby, tj. o 30 proc.

Jak wyjaśnił w piątek PAP rzecznik Indykpolu Adam Biały, zarząd firmy (Indykpol, który jest większościowym właścicielem Eldrobiu) zdecydował się na ograniczenie produkcji i zwolnienia pracowników z powodu złej sytuacji branży. Kierownictwo zamierza zlikwidować działy zajmujące się produkcją drobiu na eksport. Sprzedaż drobiu na rynku europejskim stała się nieopłacalna, m.in. z powodu zbyt silnej złotówki.

Motowidełko zwrócił uwagę, że w tym samym czasie, gdy udowadnia się konieczność zmniejszenia załogi, zatrudnia się pracowników tymczasowych z firmy Serwis Plus. Według związkowców firmą tą kieruje były wiceprezes Eldrobiu oraz obecny prokurent Rolmexu.

Rzecznik zaznaczył, że Eldrob korzysta z pracowników zewnętrznych, gdyż to obniża koszty produkcji. Dodał, że w najbliższym czasie będzie renegocjowana umowa z firmą Serwis Plus. Zapewnił, że pracownicy tymczasowi nie pracują w działach, które będą likwidowane.

Protestujący związkowcy wystosowali petycję do prezesa Rolmexu. Zwracają w niej m.in. uwagę na brak dialogu społecznego i apelują o wycofanie decyzji o zwolnieniach.

Motowidełko powiedział PAP, że NSZZ Solidarność nie podpisała porozumienia w sprawie zwolnień w Eldrobie. Wymówienia zostały jednak wręczone, a pracownicy objęci zwolnieniem grupowym zakończą pracę w październiku.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę