Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Znów rośnie produkcja mleka na świecie

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej według raportu FAO z listopada br., światowa produkcja mleka całym 2013 r. będzie o prawie 2 proc. wyższa w relacji rocznej i wyniesie 780 mln ton. Jest to przyrost zbliżony do notowanego w latach ubiegłych.
Podobnie jak w zeszłym roku, największy wzrost podaży mleka spodziewany jest w Azji, głównie za sprawą czołowego światowego producenta - Indii. W kraju tym, dzięki ekspansji w pogłowiu bydła, ale także poprawie wydajności mlecznej krów, produkcja mleka zwiększy się prawdopodobnie o 5,3 mln t do 141 mln ton. Powyższe zmiany stymulowane są rosnącymi dochodami oraz dynamicznym wzrostem liczby ludności.
Wyższy popyt napędza także wzrost produkcji mleka w Chinach (w 2013 r. o 6% w relacji rocznej do 47,6 mln t - naszym zdaniem szacunki te są mocno zawyżone, biorąc pod uwagę silny import przetworów mleczarskich dokonywany w tym roku przez Państwo Środka), Turcji (+5% do 18,4 mln t) i Pakistanie (+3% do 37,7 mln t). Podobnie sytuacja kształtowała się w Ameryce Południowej. Według FAO podaż mleka w tym regionie zwiększyła się o 2,9% wobec 2012 r. do 70,2 mln t (głównie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącemu popytowi na rynku wewnętrznym i globalnym, a także wysokiej produktywności pastwisk.
W Unii Europejskiej dostawy mleka w bieżącym roku utrzymały się na poziomie zeszłorocznym (156 mln t, głównie z powodu przedłużającej się zimnej wiosny), niewielki wzrost (1-procentowy) notuje się w Stanach Zjednoczonych (do 91,9 mln ton). Nieznacznie większej produkcji FAO spodziewa się także w Afryce (+1% do 46,4 mln t).
Warunki pogodowe (wysokie temperatury i susze na początku 2013 r.) nie sprzyjały natomiast wzrostom w rejonie Oceanii, gdzie dostawy mleka w ubiegłym sezonie obniżyły się o prawie 2% do 28,7 mln ton. W bieżącym sezonie poprawę odnotowano w Nowej Zelandii - we wrześniu br. produkcja była o 6% wyższa w relacji rocznej - choć w Australii nadal utrzymuje się tendencja spadkowa w produkcji.
Z powodu ograniczeń w dostępie do paszy i co za tym idzie spadku pogłowia krów, niższą podaż mleka notuje się także w Rosji - według FAO w 2013 r. spadek sięgnął 4% w relacji rocznej do 30,5 mln ton.
Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w I półroczu br. w większości krajów należących do czołowych eksporterów oraz importerów (Rosja, Chiny) produkcja była niższa niż w analogicznym okresie 2012 r., co przekładało się na wzrost cen przetworów mleczarskich. Ostatnie miesiące to stopniowa odbudowa podaży. Szacujemy zatem, że w przyszłym roku wzrost produkcji będzie większy niż w ostatnich latach (tj. przekroczy 2% w skali roku). To z kolei może prowadzić do obniżek cen na rynkach światowych, choć dużo będzie zależało od popytu na artykuły mleczarskie. W 2014 r. niewątpliwie poprawi się sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, utrzyma się też wzrostowa tendencja w popycie zgłaszanym przez kraje rozwijające się. Z drugiej strony, zakupy importowe mogą zmniejszyć Chiny i Rosja.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę