Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Znów rośnie produkcja mleka na świecie

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej według raportu FAO z listopada br., światowa produkcja mleka całym 2013 r. będzie o prawie 2 proc. wyższa w relacji rocznej i wyniesie 780 mln ton. Jest to przyrost zbliżony do notowanego w latach ubiegłych.
Podobnie jak w zeszłym roku, największy wzrost podaży mleka spodziewany jest w Azji, głównie za sprawą czołowego światowego producenta - Indii. W kraju tym, dzięki ekspansji w pogłowiu bydła, ale także poprawie wydajności mlecznej krów, produkcja mleka zwiększy się prawdopodobnie o 5,3 mln t do 141 mln ton. Powyższe zmiany stymulowane są rosnącymi dochodami oraz dynamicznym wzrostem liczby ludności.
Wyższy popyt napędza także wzrost produkcji mleka w Chinach (w 2013 r. o 6% w relacji rocznej do 47,6 mln t - naszym zdaniem szacunki te są mocno zawyżone, biorąc pod uwagę silny import przetworów mleczarskich dokonywany w tym roku przez Państwo Środka), Turcji (+5% do 18,4 mln t) i Pakistanie (+3% do 37,7 mln t). Podobnie sytuacja kształtowała się w Ameryce Południowej. Według FAO podaż mleka w tym regionie zwiększyła się o 2,9% wobec 2012 r. do 70,2 mln t (głównie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącemu popytowi na rynku wewnętrznym i globalnym, a także wysokiej produktywności pastwisk.
W Unii Europejskiej dostawy mleka w bieżącym roku utrzymały się na poziomie zeszłorocznym (156 mln t, głównie z powodu przedłużającej się zimnej wiosny), niewielki wzrost (1-procentowy) notuje się w Stanach Zjednoczonych (do 91,9 mln ton). Nieznacznie większej produkcji FAO spodziewa się także w Afryce (+1% do 46,4 mln t).
Warunki pogodowe (wysokie temperatury i susze na początku 2013 r.) nie sprzyjały natomiast wzrostom w rejonie Oceanii, gdzie dostawy mleka w ubiegłym sezonie obniżyły się o prawie 2% do 28,7 mln ton. W bieżącym sezonie poprawę odnotowano w Nowej Zelandii - we wrześniu br. produkcja była o 6% wyższa w relacji rocznej - choć w Australii nadal utrzymuje się tendencja spadkowa w produkcji.
Z powodu ograniczeń w dostępie do paszy i co za tym idzie spadku pogłowia krów, niższą podaż mleka notuje się także w Rosji - według FAO w 2013 r. spadek sięgnął 4% w relacji rocznej do 30,5 mln ton.
Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w I półroczu br. w większości krajów należących do czołowych eksporterów oraz importerów (Rosja, Chiny) produkcja była niższa niż w analogicznym okresie 2012 r., co przekładało się na wzrost cen przetworów mleczarskich. Ostatnie miesiące to stopniowa odbudowa podaży. Szacujemy zatem, że w przyszłym roku wzrost produkcji będzie większy niż w ostatnich latach (tj. przekroczy 2% w skali roku). To z kolei może prowadzić do obniżek cen na rynkach światowych, choć dużo będzie zależało od popytu na artykuły mleczarskie. W 2014 r. niewątpliwie poprawi się sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, utrzyma się też wzrostowa tendencja w popycie zgłaszanym przez kraje rozwijające się. Z drugiej strony, zakupy importowe mogą zmniejszyć Chiny i Rosja.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę