Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zmieniając operatora zachowamy numer telefonu

25 lutego 2005

Do 10 października Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) dał czas sieciom telefonii komórkowej na wdrożenie usługi zachowania przez abonenta dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora - poinformował w czwartek Urząd w komunikacie.

Możliwość zatrzymania w takich przypadkach numeru telefonu wprowadziło nowe Prawo telekomunikacyjne, obowiązujące od września 2004 r. Obecnie przepis nie jest realizowany, ponieważ operatorzy twierdzą, że nie mają technicznych możliwości udostępnienia klientom takiej usługi.

Według URTiP, zawieszenie obowiązku świadczenia usługi do 10 października umożliwi operatorom przystosowanie sieci komórkowych do jej realizacji, a także wypracowanie w krótszym czasie odpowiednich warunków technicznych do realizacji analogicznych uprawnień abonentów sieci stacjonarnych.

Początkowo URTiP zawiesił obowiązek świadczenia tej usługi do końca ub.r., jednak operatorzy sieci komórkowych argumentowali, że potrzebują dużo więcej czasu na wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych. W odwołaniu od decyzji Urzędu określali ten okres na 18 do 28 miesięcy.

Jednak na przełomie stycznia i lutego 2005 r. operatorzy złożyli w URTiP wnioski o zawieszenie realizacji usługi w zakresie przeniesienia przydzielonego numeru przy zmianie operatora na ok. 9 miesięcy. Swoje wnioski uzasadniali tym, że potrzebują czasu na zakup, konfigurację i integrację nowych urządzeń telekomunikacyjnych, realizujących usługę. Dodatkowo poinformowali, że porozumieli się w sprawie wprowadzenie usługi zatrzymania numeru z Telekomunikacją Polską, co umożliwi objęcie nią także klientów sieci stacjonarnych. W tym celu ma powstać centralna baza danych o numerach.

Według harmonogramu przekazanego w czwartek PAP przez URTiP, do 1 kwietnia operatorzy mają przekazać Urzędowi szczegółowe propozycje wymagań technicznych dla urządzeń służących do świadczenia usługi. Następnie URTiP sprawdzi, czy nie zagrażają one integralności sieci telekomunikacyjnej. Do połowy lipca musi być wybrany podmiot, który będzie zarządzał centralną bazą danych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę