MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zmiany w opłatach skarbowych w roku 2007

10 stycznia 2007

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszła w życie nowa ustawa o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 225, poz. 1635), która zmienia zakres obowiązku poboru opłaty skarbowej oraz formy jej uiszczania. Opłaty w znaczkach skarbowych zastąpiono wpłatami gotówkowymi w kasie właściwego organu podatkowego lub w formie bezgotówkowej.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nową ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej dotyczą m.in.:
1.Wykreślenia podań i załączników do podań z katalogu przedmiotów opłaty skarbowej.
2.Odniesienia obowiązku zapłaty opłaty skarbowej do konkretnych czynności organów administracji publicznej, tzn. wydania zezwolenia, dokonania czynności urzędowej.
3.Zniesienia opłaty skarbowej od weksli i dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela, jako niezwiązanych z działaniami z zakresu administracji publicznej.
4.Objęcia obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, składanych wyłącznie w sprawach z zakresu administracji publicznej i w postępowaniu sądowym. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia takiego dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub w podmiocie wykonującym zadania z zakresu administracji publicznej.
5.Moment powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej przesunięto na datę dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej lub na datę złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, zezwolenia (pozwolenia, koncesji). W sytuacji, gdy nie zostanie dokonana czynność urzędowa lub wydane zaświadczenie albo zezwolenie nastąpi zwrot opłaty skarbowej.
6.Zobowiązano organy administracji publicznej i inne wskazane podmioty do przekazywania właściwemu organowi podatkowemu comiesięcznej informacji o przypadkach nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej.
7.Upoważniono rady gmin do zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wynagrodzenia za inkaso.
8.Poszerzono katalog poszczególnych przedmiotów opłaty skarbowej, m.in. o decyzje, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
9.Zmieniono także stawki opłaty skarbowej.

Organ podatkowy
Zgodnie z art. 12 ustawy o opłacie skarbowej organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej lub wydał zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję), zaś w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Organ podatkowy właściwy dla decyzji administracyjnych wydawanych przez organy ARR
1.Dla decyzji administracyjnych wydawanych przez Prezesa ARR organem podatkowym, na rachunek, którego należy wnosić opłatę skarbową, jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Przedsiębiorcy wnoszący o wydanie decyzji przez Prezesa ARR zobowiązani są uiszczać opłatę poprzez jej wpłatę do kasy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnica Śródmieście – Wydział Budżetowo-Księgowy, 00–691 Warszawa, ul. Nowogrodzka 43, lub też na jego rachunek bankowy nr: 45 1240 1066 1111 0010 0317 1881.
2.Dla decyzji administracyjnych wydawanych przez dyrektorów poszczególnych OT ARR organami podatkowymi są prezydenci miast, w których zlokalizowane są siedziby oddziałów terenowych Agencji. Z dniem 1 stycznia 2007 r. na stronach urzędów miast właściwych miejscowo dla siedzib poszczególnych OT ARR powinny być zamieszczone informacje o numerach rachunków, na które należy wnosić opłaty skarbowe.
3.Opłatę skarbową można również wnieść za pośrednictwem inkasentów wyznaczonych uchwałą Rady Gminy.

Sposób uiszczania opłaty skarbowej
Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się:
1.gotówką bezpośrednio w kasie organu podatkowego lub
2.bezgotówkowo przelewem lub przekazem na rachunek bankowy organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję.

Dowód uiszczenia opłaty skarbowej
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U. Nr 246, poz. 1804), osoba wnosząca o dokonanie czynności wymagającej uiszczenia opłaty skarbowej zobowiązana jest przedłożyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej, który pozostawia się w aktach sprawy (patrz: zwrot dowodu zapłaty opłaty skarbowej).

Zwrot dowodu zapłaty opłaty skarbowej
Na wniosek podmiotu, który dokonał zapłaty opłaty skarbowej, dowód zapłaty może zostać zwrócony, po uprzednim dokonaniu na jego odwrocie adnotacji określającej przedmiot opłaty skarbowej, kwotę uiszczonej opłaty, datę dokonania zgłoszenia albo złożenia wniosku lub dokumentu, potwierdzonej pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby dokonującej adnotacji z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego.

Adnotacja taka powinna być dokonana także na wniosku lub pełnomocnictwie, z zastrzeżeniem, że zamiast daty dokonania zgłoszenia albo złożenia wniosku lub pełnomocnictwa, należy określić datę wpłaty i numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego, na który wpłaty dokonano.

Wydając dokument organ wydający decyzję zamieszcza na nim adnotację, potwierdzoną pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby dokonującej adnotacji z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego wraz z określeniem wysokości uiszczonej opłaty, daty wpływu i numeru pokwitowania lub numeru rachunku bankowego urzędu miasta.

Wyłączenie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej
1.Opłacie skarbowej nie podlega wydanie zaświadczenia i zezwolenia przez Agencję Rynku Rolnego w sprawach z zakresu wykonywania przez nią zadań w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych zadań dotyczących organizacji rynków rolnych, z wyłączeniem zadań w zakresie administrowania obrotem z zagranicą towarami rolno-spożywczymi (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o opłacie skarbowej).
2.Rodzaje decyzji administracyjnych zwolnionych z obowiązku dokonania zapłaty opłaty skarbowej:
decyzje Prezesa ARR wydane na skutek odwołania złożonego od decyzji dyrektorów OT ARR,
decyzje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydane na skutek odwołania złożonego od decyzji Prezesa ARR,
decyzje o umorzeniu postępowania,
decyzje wydawane w trybie szczególnym,
oraz
pełnomocnictwa poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ upoważniający do odbioru dokumentów.

Konsekwencje wynikające z wejścia w życie nowej ustawy o opłacie skarbowej dla działań realizowanych przez ARR
Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. nowej ustawy o opłacie skarbowej niesie za sobą nowe zadania i obowiązki dla ARR.

Zasadniczą zmianę dla działań realizowanych przez Agencję stanowi art. 1 ust. 2 ustawy, który wprowadził obowiązek wniesienia opłaty skarbowej od czynności urzędowych dokonywanych przez podmioty inne niż organy administracji rządowej i samorządowej, wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, do kategorii których należy m.in. Agencja Rynku Rolnego.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. wszystkie decyzje administracyjne wydawane w pierwszej instancji przez Prezesa Agencji oraz dyrektorów oddziałów terenowych na wniosek przedsiębiorców wpisanych do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców (bez względu na fakt czy są związane z administrowaniem przez Agencję mechanizmami WPR, czy też dotyczą mechanizmów krajowych) podlegają opłacie skarbowej.

Wysokość opłaty skarbowej za wydanie przez Prezesa Agencji lub dyrektora OT ARR decyzji administracyjnej w pierwszej instancji, zgodnie z treścią punktu 53 zawartego w części pierwszej załącznika do przedmiotowej ustawy wynosi 10,00 PLN.

Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od dokonania przez upoważniony do tego organ czynności urzędowej, jaką jest m.in. wydanie decyzji administracyjnej powoduje, iż na organach Agencji – wskazanych w przepisach ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz w przepisach tzw. ustaw sektorowych – które wydają decyzje administracyjne na wniosek w I instancji, ciąży obowiązek:
1.odnotowania faktu wniesienia opłaty skarbowej przez wnioskodawcę przy składaniu wniosku o wydanie decyzji,
2.poinformowania organu podatkowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę organu wydającego decyzję do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydana została decyzja administracyjna o fakcie nie uiszczenia przez danego przedsiębiorcę opłaty – w przypadku nie odnotowania faktu wniesienia opłaty przy składaniu wniosku, jak również do czasu wydania decyzji.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę