Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 8 kwietnia kontynuowała rozpatrywanie informacji między innymi o stanie prac nad przygotowaniem dokumentów programowych i legislacyjnych dotyczących wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej na lata 2007- 2013, a w szczególności Krajowego Planu Strategicznego na rzecz Rybołówstwa, Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2007- 2013” oraz o stanie prac programowych i legislacyjnych dotyczących spraw działu administracji Rządowej „Rybołówstwo”, krajowych instrumentów wsparcia ws. Rybołówstwa. Członkowie Komisji wysłuchali też informacji na temat rozporządzenia Komisji (WE) nr 169/2008 z dnia 25 lutego 2008 r.
Posiedzenie było kontynuacją posiedzenia z dnia 1 kwietnia br., podczas którego ww. informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke.
W dyskusji, w której udział wzięli posłowie oraz licznie reprezentowani przedstawiciele organizacji związkowych i branżowych sektora rybołówstwa, krytykowano opieszałość w przygotowaniu Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, który nie został jeszcze przyjęty przez Komisję Europejską oraz brak rozwiązań prawnych i technicznych do jego szybkiej realizacji po akceptacji przez KE.
Przedstawiciele branży krytycznie wypowiadali się odnośnie do wynegocjowanych kwot połowowych twierdząc, że zasoby ryb pozwalają na większe połowy. Z tym zdaniem polemizowali niektórzy posłowie oraz przedstawiciel Morskiego Instytutu Rybackiego. Wskazywano na istnienie tzw. szarej strefy i handlu rybami nieraportowanymi poza lokalnymi centrami sprzedaży ryb.
Minister Kazimierz Plocke stwierdził, że wszystkie państwa członkowie obowiązuje przestrzeganie zasad Wspólnej Polityki Rybackiej. KE podejmie decyzję zatwierdzającą Program Operacyjny w czerwcu lub lipcu br., potem zostaną wydane krajowe przepisy wykonawcze regulujące warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej zaś ubieganie się o środki będzie możliwe w ostatnim kwartale br.
Trwają również prace nad: projektami ustaw o organizacji rynku rybnego oraz o rybołówstwie morskim, przygotowaniem programu pomocy „de minimis” w rybołówstwie, wypracowaniem modelu określenia kwot połowowych na 2009 rok oraz opracowaniem programu rekompensat dla rybaków z tytułu braku połowów w dodatkowych dniach zakazu połowów poza okresami ochronnymi.