Ptak_Waw_CTR_2024

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

15 czerwca 2012
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 13 czerwca wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w maju 2012 r.
Agenda spotkania obejmowała następujące kwestie: Reforma wspólnej polityki rolnej - ekologizacja (pierwsze czytanie); Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa (pierwsze czytanie); Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego; Sprawy różne.
Radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska podkreśliła, że w zakresie rolnictwa w czasie posiedzenia została przeprowadzona debata orientacyjna nad przyszłością WPR w zakresie płatności prośrodowiskowej (zazielenienia).
Pierwszym punktem omówionym w zakresie rybołówstwa był Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, w odniesieniu do którego została przeprowadzona debata orientacyjna. Debatę orientacyjną przeprowadzono również w zakresie drugiego punktu dotyczącego rybołówstwa, w ramach którego omówiono Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
W ramach spraw bieżących m.in. Polska przestawiła swój wniosek dotyczący Umowy o partnerstwie w sprawie połowów UE - Mauretania.

Komisja wysłuchała  też informacji Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska na temat:
- realizacji ustawy o rybactwie śródlądowym, w szczególności w zakresie wykonania art. 4 ust. 3 i 4 dotyczącego przedłużania umów na rybackie korzystanie z wód obwodu rybackiego,
- planowanych zmianach legislacyjnych w ww. ustawie.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk poinformował, że realizacja przepisu art. 4 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym dotyczącego prawa pierwszeństwa w zawieraniu umów na rybackie korzystanie z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących znajduje się w kompetencji dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz nadzorujących organów, tj. Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Ministra Środowiska.
W czasie dyskusji wiceprezes Związku Producentów Ryb - Andrzej Abramczyk, przedstawił zmiany do ustawy o rybactwie śródlądowym, które rozwiązywałyby główny problem rybaków, mianowicie prawo pierwszeństwa w zawieraniu umów na rybackie korzystanie z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Stanisław Gawłowski poinformował, że od dnia 1 stycznia 2006 r. następcami prawnymi umów zawartych z Agencją Nieruchomości Rolnych są dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej, którzy dysponując prawem oddania w użytkowanie obwodu rybackiego, nie mają zaś możliwości prawnych do zawierania i przedłużania umów dzierżawy prawa rybackiego korzystania z wód. Aktualnie jedyną formą przekazania praw do pozyskiwania profitów ze śródlądowych wód powierzchniowych płynących jest oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego przez właściwy organ administracji publicznej, tj. dyrektora RZGW, w drodze konkursu ofert, a zawierana umowa użytkowania obwodu rybackiego jest umową cywilno-prawną.
Podkreślono, że rozważa się możliwość zmiany przepisów dotyczących rybactwa śródlądowego w tym w szczególności zasad oddawania w użytkowanie obwodów rybackich.
Komisja powołała zespół do opracowania dezyderatu skierowanego do Prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę