Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wysokie plony owoców i warzyw

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według wrześniowego szacunku GUS, zbiory owoców z drzew w 2014 roku zwiększą się o 2,3 proc. i wyniosą 3,6 mln t. W porównaniu do lipcowego szacunku, prognozy odnośnie produkcji zostały zachowane. O 2,8 proc. do 3,17 mln ton zwiększyć mają się zbiory jabłek, co będzie wynikiem rekordowym. Spośród owoców z drzew, mniejsze mają być tylko zbiory gruszek - o 1,1 proc. (do 75 tys. t), a także wiśni - o 5,2 proc. (187 tys. t).

Spadek zbiorów tych drugich spowodowany jest w dużej mierze niezebraniem znacznej części owoców. Było to konsekwencją niskich cen wiśni na krajowym rynku, które spowodowały, że wielu producentów zdecydowało się zostawić owoce na drzewach.
W 2014 roku zwiększyć ma się produkcja warzyw gruntowych. GUS szacuje, że wzrost ten wyniesie 8,2 proc. a zbiory ukształtują się na poziomie 4,33 mln ton. Jest to o blisko 3 pp. więcej niż spodziewano się jeszcze w lipcu tego roku. Korzystny przebieg warunków pogodowych latem sprzyjał poprawie plonowania większości warzyw. Oczekuje się że najbardziej wzrosną zbiory kalafiorów - o 16,6 proc. (do 245 tys. t), buraków ćwikłowych - o 10,7 proc. (330 tys. t), a także warzyw pozostałych (pietruszka, pory, selery i in.) - o 19,1 proc. (837 tys. t). Nieco mniejszą skalą wzrostu charakteryzować się będą zbiory kapusty (+8,9 proc. do 1062 tys. t), cebuli (+ 6,5 proc. do 587 tys. t), a także marchwi (+ 2,1 proc. do 758 tys. t). Na poziomie niezmienionym w porównaniu do 2013 roku ukształtuje się produkcja ogórków (254 tys. t), a o 4,5 proc. zmniejszą się zbiory pomidorów gruntowych(258 tys. t).
W kontekście wzrostu produkcji warzyw korzeniowych, dziwić może nieco szacunek dotyczący zbiorów ziemniaków w kraju. GUS podaje, że zmniejszą się one o 7,7 proc. w relacji r/r będąc zarazem o 33,5 proc. niższe niż w latach 2006-2010. Zachowania się cen na rynku krajowym wskazywałaby raczej na odwrotną tendencję. W skupie za ziemniaki średnio we wrześniu br. oferowano 0,37 zł/kg tj. aż o 55 proc. mniej niż rok wcześniej (dane Ministerstwa Rolnictwa). Co prawda w krajach zachodnich Unii Europejskiej oczekiwany jest znaczny wzrost produkcji, który przekłada się na spadek cen i wywołuje presję na obniżki również w Polsce. Niemniej, polski rynek ziemniaków z niewielkim udziałem eksportu, podlega głównie oddziaływaniom na rynku krajowym. We wrześniu IERiGŻ-PIB oczekiwał około 10 proc. wzrostu produkcji ziemniaków. GUS przypuszczalny spadek produkcji tłumaczy dalszym ograniczeniem powierzchni upraw w kraju. Plonowanie ziemniaków ma być bowiem znacznie wyższe niż w roku poprzednim i wynieść 246 dt/ha.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę