Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyniki badań stanu zagrożenia praw konsumentów

27 czerwca 2006

Największe zagrożenia dla ochrony konsumentów występują m.in. na rynkach: telekomunikacyjnym, telewizji kablowych oraz dostawców energii, wody i gazu - wynika z badań Katarzyny Staszyńskiej, socjolog z Collegium Civitas.

W poniedziałek na konferencji prasowej Staszyńska zaprezentowała wnioski z autorskiego badania nt. polityki ochrony konkurencji i konsumentów.

Według Staszyńskiej, w Polsce lepiej chronione są interesy przedsiębiorców, niż interesy konsumentów.

"Badani twierdzą, że w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeważa troska o ochronę konkurencji. Dodają, że Urząd nadmiernie dba o interesy przedsiębiorców, często ze szkodą dla konsumentów" - poinformowała Staszyńska.

Z badań wynika też, że zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy - szczególnie małe firmy - wykazują niski poziom świadomości prawnej. "Przedsiębiorstwa często wykorzystują niewiedzę konsumentów do tego, by manipulować informacją" - wyjaśniła Staszyńska.

Zdaniem socjolog potrzebne są zmiany legislacyjne w zakresie wzmocnienia pozycji rzeczników konsumentów oraz organizacji konsumenckich. "Należy wspierać powstawanie kodeksów dobrych praktyk handlowych, w tym instytucji sądów polubownych (...)" - powiedziała. Podkreśliła potrzebę powstawania programów edukacyjnych w tym zakresie.

Badanie przeprowadzono na zlecenie UOKiK w okresie od maja do czerwca 2006 r. Zrealizowano 20 wywiadów z reprezentantami przedsiębiorców oraz z organizacjami konsumenckimi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę