Wniosek o rejestrację fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca w województwie małopolskim, jako nazwy pochodzenia, został przesłany do Komisji Europejskiej - poinformowało na stronach internetowych ministerstwo rolnictwa.
Wniosek o unijną rejestrację fasoli "Piękny Jaś" zgłosiła spółdzielnia zrzeszającą producentów tego warzywa z terenu Doliny Dunajca.
Uprawa fasoli "Piękny Jaś' z Doliny Dunajca obejmuje małopolskie gminy: Gródek nad Dunajcem, Zakliczyn, Pleśna, Wojnicz, Tarnów, Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Wierzchosławice, Czchów, Gręboszów. Powierzchnia uprawy fasoli na tym terenie w 1999 roku wynosiła 590 ha, co stanowi 1,3 proc. użytków rolnych. Gminy te leżą w Kotlinie Sandomierskiej w środkowym i dolnym biegu Rzeki Dunajec.
Strąki fasoli dojrzewają do późnej jesieni. Jej nasiona należą do największych w obrębie gatunku fasoli wielokwiatowej, są gładkie, dobrze wypełnione, jednolite w kształcie, o jednolitym białym zabarwieniu.
Do tej pory Małopolska, jako jedyny region w Polsce, może pochwalić się dwoma produktami zarejestrowanymi w Unii Europejskiej jako produkty regionalne. Jest to bryndza podhalańska i oscypek. Produkty regionalne to takie, które można wytwarzać tylko w niektórych regionach UE, a ich nazwa i technologia wytwarzania są prawnie chronione.