Ptak_Waw_CTR_2024

Wielkie święto piwa w Niemczech - już po raz 200

5 stycznia 2016
Burmistrz Monachium Christian Ude otworzył monachijski festyn piwny Oktoberfest, obchodzący w tym roku swe 200-lecie. Pierwszy kufel z pierwszej beczki piwa tradycyjnie otrzymał premier Bawarii Horst Seehofer.
Ude był ubrany w bawarskie Lederhosen (krótkie skórzane spodnie); Seehofer, który nie zdecydował się na taki strój, wyjaśniał: "Nie jestem tak zbudowany jak burmistrz".

Burmistrz potrzebował zaledwie dwóch uderzeń tłuczkiem, żeby wbić kurek do beczki z piwem. To świetny wynik - gdy Ude, który burmistrzem Monachium jest od 1993 roku, po raz pierwszy otwierał Oktoberfest, potrzebował aż siedmiu uderzeń, co publiczność skwitowała okrzykami "przestań! przestań!" Od tamtego czasu burmistrz doprowadził sztukę wbijania kurka nieomal do perfekcji.

Od wczesnych godzin porannych na monachijskie błonia zwane Theresienwiese ciągnęły tłumy. Wielu gości festynu przybyło w bawarskich strojach ludowych. Jeszcze zanim burmistrz Ude wbił kurek w pierwszą beczkę, oficjalnie otwierając festyn, wszystkie wielkie namioty na błoniach były wypełnione po brzegi.

Festyn potrwa 17 dni. Spodziewanych jest około 6 milionów gości z całego świata. W zeszłym roku 5,7 miliona gości wypiło w sumie 6,6 miliona kufli piwa oraz spożyło 111 wołów i prawie pół miliona kurczaków. Monachijskie browary przygotowują na Oktoberfest specjalne piwo, mocniejsze niż zwykle (6-7 proc. alkoholu). Tradycyjny litrowy kufel piwa kosztuje w tym roku prawie 9 euro. Po raz pierwszy w historii festynu w namiotach obowiązuje zakaz palenia.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę