Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wiceminister: TTIP to dla Polaków więcej możliwości

19 kwietnia 2015
Umowa o wolnym handlu pomiędzy USA i UE (TTIP) dla przeciętnego Kowalskiego będzie oznaczać więcej możliwości i więcej pieniędzy, bo poszerzy ona rynek dla polskich firm, co zwiększy m.in. liczbę miejsc pracy - przekonuje w rozmowie z PAP wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

"Rozszerzenie rynku dla polskich przedsiębiorstw o tak duży obszar, jakim jest rynek amerykański, spowoduje, że w Polsce będziemy mieli więcej miejsc pracy. Do kraju napłyną dodatkowe inwestycje, dzięki którym powstaną dobra i usługi skierowane nie tylko na rynek europejski, ale również USA. Małe firmy, które ściśle kooperują z większymi przedsiębiorstwami i dostarczają im komponenty, będą miały więcej zleceń poprzez większą liczbę miejsc pracy" - powiedział Dycha. Dodał, że może to prowadzić do większej presji na wzrost płac.

Jego zdaniem w efekcie przeciętny Kowalski będzie miał w Polsce tańsze produkty, większe możliwości wyboru pracy, a jeśli prowadzi swój biznes - zyska większą przestrzeń do realizowania swoich celów biznesowych. Dycha uważa, że rozszerzenie europejskiego wolnego rynku o Stany Zjednoczone będzie miało dla Polski podobny efekt, jak przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

Negocjacje dotyczące umowy TTIP toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Nowym Jorku.

W sobotę w całej Europie odbywają się protesty przeciw negocjowanej między UE a USA umowie o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP). W Polsce największa demonstracja przeciwników unijno-amerykańskiego porozumienia organizowana jest w Warszawie pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę