Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

WFF apeluje

3 grudnia 2015
Zdaniem organizacji ekologicznej WFF Polska to propozycja Parlamentu Europejskiego a nie Ministrów ds. Rybołówstwa powinna określać sposoby zarządzania rybołówstwem przez kolejne 10 lat . Jeżeli stanie się inaczej, przyszłość rybołówstwa będzie poważnie zagrożona.

Obecnie trwają końcowe negocjacje pomiędzy Ministrami ds. Rybołówstwa a Parlamentem Europejskim na temat ostatecznego kształtu Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Po tym, jak Parlament Europejski przeważającą większością głosów zagłosował za reformą, która zapewni odbudowę i ocalenie wielu gatunków ryb, wiele zależy od ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo. Ich stanowisko, skonfrontowane z decyzją posłów PE, jest podstawą toczących się właśnie negocjacji.


Przeciwnicy reformy WPRyb wywierają coraz większy nacisk na europosłów . Niektórzy ministrowie próbują zagrozić rezygnacją z udziału w negocjacjach dotyczących jej przyszłego kształtu, jeśli Parlament Europejski nie poprze ich stanowiska. Takie zachowanie niektórych ministrów stoi w sprzeczności z wyrażonym przez społeczeństwo poparciem dla konieczności ochrony zasobów ryb, od których zależy przyszłość rybołówstwa. A jest o co walczyć – w przypadku przyjęcia propozycji Parlamentu Europejskiego możliwe będzie odbudowanie 75% stad w 10 lat. Propozycja Rady Ministrów ds. Rybołówstwa UE pozwoli na osiągnięcie tego celu w dziesięciokrotnie dłuższym okresie (100 lat) - mówi Piotr Prędki z WWF Polska.

Jak podkreśla WFF Polska Bez ryb nie będzie rybaków, a stanie się tak, jeśli reforma poparta przez ponad 500 eurodeputowanych nie zostanie wdrożona przez Unię Europejską. Tymczasem przez ostatnie lata, na skutek nadmiernych połowów, doprowadzono do przełowienia prawie połowy atlantyckich i blisko 90% śródziemnomorskich gatunków ryb. Sytuacja w Bałtyku jest równie alarmująca. Co prawda liczebność niektórych gatunków ryb wzrasta, ale wielkość pojedynczych osobników maleje. 8-letni dorsz złowiony 30 lat temu ważył dwa razy tyle, co ten łowiony dzisiaj. A mniejsze ryby to mniejsze zarobki dla rybaków i większe problemy dla przetwórców.

Dlatego WFF  apeluje do europejskich ministrów, aby poparli stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę