Blisko dwie trzecie Polaków (58 proc.) ocenia, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Przeciwnego zdania jest 30 proc. badanych, zaś 12 proc. nie ma opinii w tej kwestii.
Im lepiej wykształceni są respondenci, z tym większym optymizmem patrzą na kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce (od 19 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym do 47 proc. wśród osób z wykształceniem wyższym). Zmian na gorsze spodziewają się także częściej niż przeciętnie mieszkańcy wsi (65 proc.), osoby w wieku 30-39 lat (64 proc.) Polacy z podstawowym wykształceniem (70 proc.), a także kobiety (60 proc.).
Im bardziej respondenci interesują się polityką, tym częściej są zdania, że sprawy w kraju zmierzają w dobrą stronę
O pozytywnym kierunku mówi tylko 20 proc. osób, które w ogóle nie interesują się polityką i aż 49 proc. bardzo zainteresowanych tą tematyką. Z tą opinią zgadzają się także, częściej niż pozostali, zwolennicy PO (58 proc.) oraz badani o centrolewicowych poglądach politycznych (58 proc.). Negatywnie o kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce wypowiadają się sympatycy PiS (79 proc.) oraz sympatycy Ruchu Palikota (60 proc.), a także respondenci o lewicowych poglądach politycznych (57 proc.).
W porównaniu z październikiem nastroje społeczne Polaków dotyczące kierunku spraw w Polsce pogorszyły się. O 5 punktów proc. zmniejszył się odsetek osób optymistycznie oceniających kierunek w jakim zmierzają sprawy w Polsce przy jednoczesnym wzroście o 7 punktów proc. pesymistycznych opinii. Odsetek osób bez zdania na ten temat zmniejszył się o 2 punkty proc.
Ankietowanych pytano również o stan polskiej gospodarki. Dwie trzecie Polaków (60 proc.) uważa, że znajduje się ona w kryzysie, przy czym 13 proc. ocenia, że kryzys ten jest głęboki. Dla jednej trzeciej respondentów (33 proc.) gospodarka rozwija się, ale tylko nieliczni (2 proc.) określają ten rozwój jako dynamiczny. Co dwudziesty Polak (5 proc.) nie ma zdania na ten temat.
W listopadzie opinie na temat polskiej gospodarki nie zmieniły się znacząco w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Badani byli pytani o prognozy dotyczące warunków materialnych życia ludzi w Polsce na najbliższe trzy lata
35 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie mniej więcej tak samo jak teraz. 41 proc. twierdzi, że nastąpi w tej kwestii pogorszenie. Natomiast na poprawę liczy jedna piąta respondentów (21 proc.).
Listopadowy sondaż, w porównaniu z poprzednim miesiącem, przyniósł pogorszenie nastrojów jeśli chodzi o prognozy materialnych warunków życia ludności w naszym kraju. O 7 punktów proc. wzrósł udział osób, według których pod tym względem w Polsce będzie gorzej i jednocześnie o 2 punkty proc. zmalał odsetek badanych spodziewających się polepszenia materialnych warunków życia.
Sondaż zrealizowano w dniach 4-7 listopada 2011 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
7324693
1