Dyrektywa zapewniająca obywatelom Unii Europejskiej większy dostęp do informacji o ochronie środowiska naturalnego wchodzi w życie. Mieszkańcy Unii mają teraz prawo do informacji o stopniu zanieczyszczenia środowiska - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.
"Teraz obywatele UE mają nie tylko swobodę, ale i prawo dostępu do informacji posiadanych i opracowywanych przez instytucje publiczne. Informacja może być ważnym narzędziem przyspieszającym zmiany na rzecz lepszej ochrony środowiska i mam nadzieję, że obywatele będą korzystać z niego w najlepszy sposób" - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas .
Do poniedziałku Komisja Europejska otrzymała oficjalne potwierdzenia z dziewięciu krajów UE, w tym z Polski, o wejściu stosownych przepisów w życie.
Komisja zamierza wkrótce uruchomić procedurę związaną z naruszeniem ustaleń wobec krajów, które nie poinformowały dotychczas o wprowadzeniu przepisów.
Komisja ocenia, że dyrektywa jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania przejrzystości polityki ochrony środowiska. Jej zapisy zapewniają każdej osobie fizycznej lub prawnej -niezależnie od obywatelstwa, narodowości czy kraju zamieszkania - prawo do uzyskania informacji dotyczących środowiska naturalnego a posiadanych lub opracowywanych przez instytucje publiczne. Mogą to być np. dane dotyczące wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wpływu na zdrowie.
Ponadto dyrektywa skraca z dwóch do jednego miesiąca okres, którym instytucje publiczne muszą dostarczyć żądanej informacji.