Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W wołowinie wysyłanej do Irlandii nie było koniny!

5 stycznia 2016
Badania w polskich ubojniach wykazały, że do Irlandii wysyłana była wołowina - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Pod koniec stycznia irlandzki minister rolnictwa wskazał, że mięso wołowe z dodatkiem koniny mogło pochodzić z Polski.

Chodzi o wykrycie w hamburgerach wołowych dodatku końskiego mięsa. Były one produkowane w Irlandii i sprzedawane do Wielkiej Brytanii. Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney poinformował pod koniec stycznia podczas konferencji prasowej, że mięso to może pochodzić z Polski.
Producentem hamburgerów były zakłady Silvercrest Meats, których właścicielem jest grupa ABP Food, posiadająca zakłady w Wielkopolsce.
W związku z podejrzeniem strony irlandzkiej dot. możliwości zanieczyszczenia mięsa wołowego koniną w polskich ubojniach, Inspekcja Weterynaryjna pobrała 14 próbek w ubojniach, które wysłały mięso do Irlandii. Próbki zostały przebadane w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach, wyniki badań nie potwierdziły obecności końskiego DNA.
Kilka dni później władze irlandzkie poinformowały kolejny raz o wykryciu koniny w mięsie wołowym pochodzącym z polskiej rzeźni, która dostarczała surowiec do zakładu wysyłającego do Irlandii. Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza więc kolejne kontrole, tym razem we wszystkich rzeźniach, zakładach rozbioru i przetwórstwa koniny. Nigdzie nie stwierdzono, że wołowina wysyłana do Irlandii zawierała dodatek końskiego mięsa - zapewnił w piątek Naze.
Zaznaczył, że za granicą prowadzone jest śledztwo na szeroką skalę, kontrolowani są czy liczni pośrednicy m.in. w handlu mięsem na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii.
"Wygląda na to, że mięso wysłane z Polski było wołowiną. Nie wiadomo, gdzie i kiedy doszło do zafałszowania produktu czy dokumentacji mu towarzyszącej, ale było to poza granicami kraju" - podkreślił wiceszef weterynarii. Dodał, że trzeba także widzieć skalę - z Polski wyjechała partia 20 ton mięsa, natomiast firma, która była odbiorcą, dostarcza burgery do wielu sieci handlowych i musiała wycofać ok. 10 mln hamburgerów.
Naze podkreślił, że Polska współpracuje ze stroną irlandzką przy wyjaśnieniu tej sprawy.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę