Poniżej prezentujemy zapytanie eurodeputowanego Czesława Siekierskiego ( PSL ) skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie sankcji finansowych za przekroczenie kwot mlecznych.
W bieżącym roku kwotowym (2013/2014) w większości państw członkowskich dostawy mleka są wyższe niż przed rokiem, a dynamika skupu rośnie. Wszystkie sygnały wskazują na dość dynamiczny wzrost produkcji. Rolnicy inwestują w nowe budynki i maszyny oraz zwiększają stada w celu przygotowania się do liberalizacji rynku po 2015 roku.
Z dostępnych informacji wynika, że w okresie od kwietnia do listopada roku kwotowego 2013/2014 wyższe niż przed rokiem dostawy odnotowały następujące kraje: Estonia (+6,4%), Holandia (+6,3%), Luksemburg (+4,7%), Irlandia (+3,9%), Belgia (+3,4%), Cypr (+2,9%), Dania (+2,7%), Niemcy (+2,5%), Wielka Brytania (+2,4%), Finlandia (+2,2%), Łotwa (+1,5%), Polska (+0,9%), Szwecja (+0,6%), Rumunia (+0,5%), Hiszpania (+0,5%). W skali całej Unii Europejskiej skup mleka jest wyższy niż w ubiegłym roku kwotowym o 1,5%. Oznacza to, że w kilkunastu krajach członkowskich istnieje poważne ryzyko przekroczenia kwot mlecznych, co pociągnie za sobą dotkliwe kary finansowe. Uważam, że trzeba podjąć jakieś działania, żeby to zjawisko nie powodowało narastania problemów finansowych producentów mleka.
Problemy z płaceniem kar za nadprodukcję mleka szczególnie dotykają młodych rolników, którzy rozwijają produkcję mleka, którzy mają problemy z zaplanowaniem produkcji i brak środków (oszczędności) na zapłacenie kar.
Komisja Europejska powinna wykazać się pewną elastycznością i szybko podjąć odpowiednie działania i przedstawić konkretne propozycje. Sugeruję rozważyć natychmiastowe zniesienie korygującego współczynnika tłuszczowego jeszcze w tym roku kwotowym a także zmniejszenie lub zniesienie kar za przekroczenie kwot.
Czy, mając na uwadze powyższe okoliczności oraz fakt, że zgodnie z reformą WPR kwoty mleczne zostaną zniesione w przyszłym roku, Komisja Europejska nie powinna zaproponować rozwiązań skutkujących ograniczeniem sankcji finansowych lub ich całkowitym zniesieniem?
Czy Komisja Europejska nie powinna zaproponować dodatkowych działań, które pomogą unijnym producentom mleka lepiej przygotować się do prowadzenia działalności po zniesieniu kwot mlecznych?
Czy Komisja zniesie w trybie pilnym korygujący współczynnik tłuszczowy jeszcze w tym roku kwotowym?
9451315
1