Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 marca 2006 roku rolnicy, którzy z dniem 1 października 2004 r. zostali wyłączeni z ubezpieczenia rolniczego ze względu na formę opodatkowania działalności gospodarczej, uzyskali możliwość powrotu do ubezpieczenia społecznego rolników.
Rolnicy Ci otrzymali informacje z KRUS, iż objęcie rolnika - przedsiębiorcy ubezpieczeniem społecznym rolników od 1 października 2004 roku będzie się wiązało z koniecznością uregulowania w KRUS składki z tytułu tego ubezpieczenia od dnia 1 października 2004 roku do dnia powrotu do KRUS w kwocie około 2000 zł.
Natomiast płacone przez ten czas przez rolnika składki do ZUS, może on odzyskać, składając w tej instytucji dokumenty rozliczenia korygującego, na druku ZUS DRA lub druku raportu ZUS RCA. Następnie powinien wyrejestrować się z ubezpieczenia na drukach ZUS ZWUA i ZUS ZWPA.
- Ze względu na skomplikowaną procedurę odzyskiwania opłaconych już przez rolników składek, których wysokość wahała się w granicach 800 zł, jak również niezawinioną przez rolników zaistniałą sytuację, Zarząd Śląskiej Izby rolniczej stoi na stanowisku , iż sprawa dotycząca zwrotu składek powinna zostać rozwiązana poziomie ZUS – u i KRUS-u. W momencie przekazania składek przez ZUS i wyrównania zaległości w KRUS, różnica (nadpłata) winna zostać zwrócona rolnikom wraz z należnymi odsetkami – mówi Piotr Kufel, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
Zarząd ŚIR zwrócił się tej sprawie do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi Andrzeja Leppera. Działacze izbowi ze Śląska liczą , że szef resortu rolnictwa pozytywnie ustosunkuje się do ich wniosku.