Copa – Cogeca jest zadowolona z wyników głosowania w Parlamencie Europejskim ( 10 lipca) w sprawie unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2020 r. "Dobrze żyć w granicach naszej planety".
Zdaniem eurodeputowanych rolnictwo i leśnictwo są niezmiernie ważne w kontekście ochrony zasobów naturalnych, a w szczególności wysokiej jakości wody, gleby, różnorodności biologicznej i zróżnicowanego krajobrazu.
- Ten punkt widzenia jest zgodny z naszą opinią odnośnie zielonego wzrostu, czyli instrumentów, które są korzystne dla środowiska a zarazem przyczyniają sie do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajności i zatrudnienia. Ten program działań może wesprzeć UE na drodze do stworzenia inteligentnej, zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarki do 2020 r. Również zgadzamy się z europosłami, że aby zwiększyć korzyści wynikające z unijnych przepisów w zakresie środowiska, należy usprawnić ich wdrażanie. Powinno to stanowić główny cel kolejnego planu działań na rzecz środowiska. Zagwarantowanie przestrzegania obecnych przepisów środowiskowych obowiązujących w UE przysporzy dużo więcej korzyści niż dodawanie dodatkowych instrumentów i zwiększanie biurokracji. Apelujemy również o wzmocnienie podstaw naukowych i dowodów, na których opierają się polityki w zakresie środowiska. W związku z tym cieszymy się, że europosłowie pragną ustanowić "realistyczne i możliwe do osiągnięcia cele dla wydajnej gospodarki zasobami". Dlatego też, sektor rolny będzie w dalszym ciągu podejmować wysiłki związane, np. z odpowiedzialnym wykorzystaniem wody i jej ochroną - Pekka Pesonen, sekretarz Generalny Copa-Cogeca.
Copa-Cogeca wątpi jednak czy opracowanie ram prawnych dla zrównoważonej konsumpcji i produkcji jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wyślą one odpowiednich sygnałów ani producentom ani konsumentom ani nie będą promować zrównoważonej gospodarki zasobami.
- Jesteśmy przekonani, że działania dobrowolne byłyby skuteczniejsze. Co więcej, naszym zdaniem należy omówić kwestię zasklepiania gleb, gdyż stanowi ono zagrożenie dla żyzności i produktywności gruntów rolnych. Działania związane z ochroną gruntów rolnych tak bardzo różnią się w poszczególnych państwach członkowskich, że wspólne rozwiązanie dla całej UE nie będzie skuteczne. Ponadto, to państwa członkowskie podejmują decyzje odnośnie instrumentów ochrony gleby - wiele z unijnych rozporządzeń jak i przeróżne polityki krajowe już znalazły zastosowanie w bezpośredniej i pośredniej ochronie gleby – dodaje Pesonen.