CTR_2024
TSW_XV_2025

W ocenie Copa - Cogeca

5 stycznia 2016
Copa – Cogeca jest zadowolona  z wyników  głosowania w Parlamencie Europejskim ( 10 lipca) w sprawie unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2020 r. "Dobrze żyć w granicach naszej planety".
 Zdaniem eurodeputowanych   rolnictwo i leśnictwo są niezmiernie ważne w kontekście ochrony zasobów naturalnych, a w szczególności wysokiej jakości wody, gleby, różnorodności biologicznej i zróżnicowanego krajobrazu.

- Ten punkt widzenia jest zgodny z naszą opinią odnośnie zielonego wzrostu, czyli instrumentów, które są korzystne dla środowiska a zarazem przyczyniają sie do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajności i zatrudnienia. Ten program działań może wesprzeć UE na drodze do stworzenia inteligentnej, zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarki do 2020 r. Również zgadzamy się z europosłami, że aby zwiększyć korzyści wynikające z unijnych przepisów w zakresie środowiska, należy usprawnić ich wdrażanie. Powinno to stanowić główny cel kolejnego planu działań na rzecz środowiska. Zagwarantowanie przestrzegania obecnych przepisów środowiskowych obowiązujących w UE przysporzy dużo więcej korzyści niż dodawanie dodatkowych instrumentów i zwiększanie biurokracji. Apelujemy również o wzmocnienie podstaw naukowych i dowodów, na których opierają się polityki w zakresie środowiska. W związku z tym cieszymy się, że europosłowie pragną ustanowić "realistyczne i możliwe do osiągnięcia cele dla wydajnej gospodarki zasobami". Dlatego też, sektor rolny będzie w dalszym ciągu podejmować wysiłki związane, np. z odpowiedzialnym wykorzystaniem wody i jej ochroną - Pekka Pesonen, sekretarz Generalny Copa-Cogeca.  

Copa-Cogeca wątpi jednak czy opracowanie ram prawnych dla zrównoważonej konsumpcji i produkcji jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wyślą one odpowiednich sygnałów ani producentom ani konsumentom ani nie będą promować zrównoważonej gospodarki zasobami.

-  Jesteśmy przekonani, że działania dobrowolne byłyby skuteczniejsze. Co więcej, naszym zdaniem należy omówić kwestię zasklepiania gleb, gdyż stanowi ono zagrożenie dla żyzności i produktywności gruntów rolnych. Działania związane z ochroną gruntów rolnych tak bardzo różnią się w poszczególnych państwach członkowskich, że wspólne rozwiązanie dla całej UE nie będzie skuteczne. Ponadto, to państwa członkowskie podejmują decyzje odnośnie instrumentów ochrony gleby - wiele z unijnych rozporządzeń jak i przeróżne polityki krajowe już znalazły zastosowanie w bezpośredniej i pośredniej ochronie gleby – dodaje Pesonen.


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę